Pożyczka na dowód przez Internet – bank czy parabank?

W Internecie coraz częściej natknąć się można na oferty parabanków oferujących szybkie pożyczki na dowód. Czy skorzystanie z takich usług jest bezpieczne i warto wybierać je od tradycyjnych produktów proponowanych przez banki? Na to i inne pytania postaramy odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Pożyczki na dowód – bez formalności?

kobieta zastanawia się nad wyborem
Wbrew pozorom odpowiedź na to co jest lepsze: bank czy parabank łatwa nie jest.

Jedyną formalnością w przypadku pożyczki na dowód powinno być oczywiście jedynie okazanie dowodu, jako dokumentu potwierdzającego tożsamość i prawdziwość zawartych we wniosku informacji. Online dowód przedstawia się w postaci dwustronnej kserokopii, przesyłając ją na adres e-mailowy firmy pożyczkowej lub bezpośrednio załączając we wniosku pożyczkowym.

Oczywiście decydując się na pożyczkę przez Internet musimy również pamiętać o formalności, jaką jest podpisanie i odesłanie umowy pożyczkowej. W naszym geście leży zadbać o to, aby firma rzeczywiście taką umowę przesłała. Najlepiej sprawdzić wszelkie regulaminy przed złożeniem wniosku oraz zapoznać się z ramową umową pożyczki, która pomoże w rozwikłaniu pojawiających się pytań i rozwianiu wątpliwości. Umowa jest dla pożyczkobiorcy jedynym dokumentem chroniącym go przed możliwymi nieuczciwymi praktykami niektórych przedsiębiorców.

Pożyczka w banku

Taka sama, prosta i intuicyjna pożyczka na dowód w banku, może wiązać się jednak ze znacznie poważniejszymi „komplikacjami”. Najczęściej możliwym jest wysłanie wniosku przez Internet, a więc całkowicie online, bez wychodzenia z domu. Bank powinien również taki wniosek rozpatrzyć także przez Internet, jeśli tylko klient wywiąże się ze wszystkich wcześniejszych formalności – np. przesłania dodatkowych dokumentów, co zresztą czyni taką pożyczkę bardziej skomplikowaną. W przypadku pozytywnej weryfikacji przymusowo klient będzie musiał odwiedzić placówkę banku i tam dopiero podpisać odpowiednią umowę.

W tej kwestii parabanki wydają się lepszymi instytucjami w przypadku pożyczek bez formalności przez Internet. Banki stawiają przed klientami zbyt wiele wymagań.

Opłacalność i cele

Pożyczka z reguły jest świadczeniem na dowolny cel, a więc zarówno bank, jak i parabank nie będą „zmuszały” klienta do podania informacji o celu pożyczki, co oczywiście wiąże się z „pilnowaniem” klienta, aby środki wydał w sposób opisany w umowie.

Opłacalność pożyczki bankowej ponad pozabankową jest właściwie bezsprzeczna. O wiele bardziej opłaca się pożyczkobiorcom skorzystanie z oferty własnego banku pobierając pożyczkę na dłuższy okres, a przy tym płacąc niższe sumy poszczególnych rat. Z drugiej strony parabanki oferują pożyczki krótkoterminowe, które również mogą być rozwiązaniem idealnym dla pewnej grupy pożyczkobiorców.

Przykład pożyczki bankowej a parabankowej na dowód

Jednym z banków, które oferują pożyczki „na dowód” jest Getin Bank. Proponuje on swoim klientom do 15 000 zł na okres od 3 do 48 miesięcy. Oczywiście jednak, zagłębiając się w informacje nt. podobnych świadczeń banku, zauważa się, że oprócz dowodu potrzebne będzie kredytobiorcy również zaświadczenie o otrzymywanych dochodach, a przy tym musi on spełnić pewne wstępne warunki, jak np. ukończony 25-ty rok życia czy posiadanie zdolności kredytowej. Formalności mogą potrwać kilka dni, czasami – tygodni.

Dla porównania jeden z popularniejszych parabanków – Vivus.pl – proponuje pożyczkę całkowicie przez Internet, jedynie na dowód, bez żadnych innych zbędnych formalności. Maksymalna kwota wynosi jedynie 3 500 zł. Pożyczyć ją można na okres maksymalnie 30 dni. Formalności „załatwia” się w jeden dzień roboczy. Vivus jako jedna z wielu firm pożyczkowych również wprowadza warunek minimalnego wieku klienta, który w tym przypadku wynosi 20 lat.

Porównując obie oferty łatwo zauważyć podstawowe różnice pomiędzy pożyczką na dowód w banku i parabanku. W banku dostaniemy kwotę wyższą, mając więcej czasu na spłatę zobowiązania, płacąc dodatkowo przy tym mniejszą prowizję i korzystając z lepszego oprocentowania. Parabank daje w zamian za to czas, szybkość działania i naprawdę zero formalności.