Każdego roku w internecie pojawiają się nowe oferty pożyczek pozabankowych. Jeszcze dekadę temu maksymalna kwota, o jaką można było się ubiegać w parabanku wynosiła 3 000 zł. Obecnie zdecydowana większość instytucji pozabankowych proponuje znacznie wyższe sumy chwilówek, nie licząc tych, które oferowane są na raty. Zaletami pożyczek internetowych jest przede wszystkim szybkość ich udzielania oraz minimum formalności. Bowiem w wielu przypadkach do aplikowania o zobowiązanie wystarczy jedynie dowód osobisty. Przygotowaliśmy listę parabanków wraz z oferowanymi przez nie produktami. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pożyczką, wystarczy wybrać opcję “sprawdź ofertę” lub poniżej, “wniosek”.
Najlepsza lista firm oferujących pożyczki pozabankowe
Parabanki czy firmy pozabankowe?
Parabanki są podmiotami innymi niż banki (tzw. banki drugorzędne), które nie działają w oparciu o Prawo Bankowe nie objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Obecnie częściej stosuje się pojęcie firmy pozabankowe niż parabanki, a to na skutek negatywnego wydźwięku tego określenia po aferze Amber Gold. Niestety wiele osób zapomina, że tak naprawdę Amber Gold przeprowadzało transakcje pieniężne dzięki gromadzonym depozytom klientów. Natomiast firmy pożyczkowe korzystają z własnego kapitału. Choć po wspomnianym incydencie w internecie huczało od negatywnych opinii na temat parabanków, obecne regulacje oraz nadzór jakim objęte są firmy pozabankowe zdecydowanie zmniejsza ryzyko jakichkolwiek przestępstw finansowych, których mogą się one dopuścić. Co więcej Komisja Nadzoru Finansowego ujawnia te podmioty, co do których istnieje obawa wykonywania czynności pankowych bez zezwolenia KNF. Pożyczanie zatem jest znacznie bezpieczniejsze, a po wejściu ustawy antylichwiarskiej w marcu 2016 roku, tańsze niż kilka lat temu. Bowiem narzucono limity na ustanawianie maksymalnych kosztów pożyczek i kredytów. Instytucje pożyczkowe udzielają jedynie zobowiązań finansowych, nie depozytów oraz nie pobierają za swoje usługi przedpłat. Nie są parabankami sensu stricto, choć wielu konsumentów właśnie tak je określa. Ponadto nowa “antylichwa” 3.0 ponownie reguluje maksymalne limity kosztów pożyczek i nie mogą one przekroczyć 20% kwoty zobowiązania i 25% na każdy rok trwania umowy. Niestety wprowadzone zmiany przełożyły się również na to, że część pożyczkodawców musiała zakończyć swoją działalność, która stała się po prostu nieopłacalna.
Polski Związek Instytucji Pożyczkowych
By chronić dobre imię firm pożyczkowych w roku 2013 powstał Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, do którego należy przeszło 35 takich podmiotów. Jego misją jest szanowanie interesów klientów oraz stosowanie zasad uczciwej konkurencji. Każda firma, które chce się członkiem Związku musi przestrzegać narzuconych i rygorystycznych zasad i przejść weryfikację wewnętrzną stowarzyszenia. Dopiero po udowodnieniu, iż działa etycznie i nie zaszkodzi wizerunkowi Związku zostaje do niego przyjęta. Ponadto instytucje pozabankowe obowiązuje od 2018 wpis do rejestru firm pożyczkowych. Jest to obowiązek narzucony przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Podobne artykuły
4 thoughts on “Parabanki – lista firm pożyczkowych w Polsce”
Comments are closed.
Jak nie masz pieniędzy to nie pożyczaj proste.
Ja mogę tylko napisać, że najlepsze pożyczki proponuje Vivus. Są tanie.
Zgadzam się co do Vivus, ale dobre warunki ma też Wonga.
Ja skorzystałem z oferty firmy pozabankowej dla firm – KredytMarket. I nie żałuję 🙂