Za Tobą niełatwe decyzje związane z wyborem nowego auta — przed Tobą wybór ubezpieczenia komunikacyjnego. Niezależnie od tego, czy kupiłeś samochód w salonie czy postawiłeś na auto używane, z pewnością konieczne będzie rozważenie różnych opcji. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach komunikacyjnych i wybierz najlepsze dla siebie.
Kiedy muszę wykupić ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, zatem musi posiadać je każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Co jednak w przypadku, gdy kupujesz auto używane? W tej sytuacji OC przechodzi na nowego właściciela, co nie oznacza jednak, że możesz po prostu zapomnieć o temacie. Po pierwsze, konieczne jest oczywiście przerejestrowanie auta oraz poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie. Po drugie, należy sprawdzić, do kiedy wykupione jest OC — pamiętaj, że jeżdżenie samochodem bez ważnego ubezpieczenia może Cię drogo kosztować. Po trzecie, zastanów się, czy polisa wybrana przez poprzedniego właściciela jest korzystna; być może znajdziesz bardziej atrakcyjną cenowo opcję, a wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić ubezpieczyciela.
Ponieważ zakres OC jest zawsze taki sam, decydująca powinna być cena, ewentualnie dodatki w postaci tańszego pakietu Assistance czy ubezpieczenia autocasco itp. Warto kupić ubezpieczenie OC online, ponieważ jest to nie tylko wygodne i szybkie, ale też czasem wiąże się z atrakcyjnymi zniżkami.
Co daje mi ubezpieczenie AC i pakiet Assistance?
Jedynie OC jest obowiązkowe — pozostałe ubezpieczenia, jak AC czy pakiet Assistance, są dobrowolne. Z pewnością jednak warto je rozważyć, zwłaszcza w przypadku auta o wysokiej wartości.
AC, czyli autocasco, chroni Twoje mienie na wypadek powstania szkody. Oznacz to, że jeśli samochód zostanie uszkodzony w wypadku czy kolizji, otrzymasz odszkodowanie. AC może mieć też o wiele szerszy zakres — jeżeli wybierzesz nieco droższą opcję, będziesz zabezpieczony także na wypadek np. kradzieży bądź zniszczeń spowodowanych pożarem czy gradobiciem.
Pakiet Assistance zapewnia z kolei kompleksowe wsparcie na drodze. Opcja minimum zawiera zwykle pomoc w usunięciu usterek oraz holowanie auta. Opcje poszerzone gwarantują np. auto zastępcze, nocleg w hotelu na czas naprawy, czy też transport ze szpitala bądź złomowanie pojazdu.
Wysokość składki ubezpieczeniowej: od czego zależy?
Oczywiście decydujący jest tutaj wybrany zakres ubezpieczenia — im szerszy i o większym zasięgu terytorialnym, tym wyższa będzie składka. Nie bez znaczenia jest również wycena pojazdu. Pamiętaj, by możliwie jak najbardziej odpowiadała faktycznej wartości auta; w razie konieczności poproś o pomoc rzeczoznawcę. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku nowych, drogich aut z nowoczesnym wyposażeniem — podczas automatycznej wyceny ich wartość bywa zaniżana. Kolejnym elementem mającym wpływ na wysokość składki są tzw. zwyżki i zniżki. Mogą być związane z bezszkodową jazdą, wiekiem właściciela i długością posiadania prawa jazdy.
Jeśli kupujesz auto z salonu, zwróć uwagę na to, czy ubezpieczyciel oferuje naprawę przy wykorzystaniu części oryginalnych czy części zamiennych. Ta pierwsza opcja często będzie droższa, jednak pozwoli Ci na zachowanie gwarancji producenta.