uścisk dłoni a w tle auto

Kupiłeś samochód? Pora na ubezpieczenie! Oto kilka wskazówek

kluczki do auta podawane z dłoni do łoniZa Tobą niełatwe decyzje związane z wyborem nowego auta — przed Tobą wybór ubezpieczenia komunikacyjnego. Niezależnie od tego, czy kupiłeś samochód w salonie czy postawiłeś na auto używane, z pewnością konieczne będzie rozważenie różnych opcji. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach komunikacyjnych i wybierz najlepsze dla siebie.

Kiedy muszę wykupić ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, zatem musi posiadać je każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Co jednak w przypadku, gdy kupujesz auto używane? W tej sytuacji OC przechodzi na nowego właściciela, co nie oznacza jednak, że możesz po prostu zapomnieć o temacie. Po pierwsze, konieczne jest oczywiście przerejestrowanie auta oraz poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie. Po drugie, należy sprawdzić, do kiedy wykupione jest OC — pamiętaj, że jeżdżenie samochodem bez ważnego ubezpieczenia może Cię drogo kosztować. Po trzecie, zastanów się, czy polisa wybrana przez poprzedniego właściciela jest korzystna; być może znajdziesz bardziej atrakcyjną cenowo opcję, a wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić ubezpieczyciela.

podawanie kluczyków do samochodu

Ponieważ zakres OC jest zawsze taki sam, decydująca powinna być cena, ewentualnie dodatki w postaci tańszego pakietu Assistance czy ubezpieczenia autocasco itp. Warto kupić ubezpieczenie OC online, ponieważ jest to nie tylko wygodne i szybkie, ale też czasem wiąże się z atrakcyjnymi zniżkami.

Co daje mi ubezpieczenie AC i pakiet Assistance?

Jedynie OC jest obowiązkowe — pozostałe ubezpieczenia, jak AC czy pakiet Assistance, są dobrowolne. Z pewnością jednak warto je rozważyć, zwłaszcza w przypadku auta o wysokiej wartości.

AC, czyli autocasco, chroni Twoje mienie na wypadek powstania szkody. Oznacz to, że jeśli samochód zostanie uszkodzony w wypadku czy kolizji, otrzymasz odszkodowanie. AC może mieć też o wiele szerszy zakres — jeżeli wybierzesz nieco droższą opcję, będziesz zabezpieczony także na wypadek np. kradzieży bądź zniszczeń spowodowanych pożarem czy gradobiciem.

Pakiet Assistance zapewnia z kolei kompleksowe wsparcie na drodze. Opcja minimum zawiera zwykle pomoc w usunięciu usterek oraz holowanie auta. Opcje poszerzone gwarantują np. auto zastępcze, nocleg w hotelu na czas naprawy, czy też transport ze szpitala bądź złomowanie pojazdu.

uścisk dłoni a w tle auto

Wysokość składki ubezpieczeniowej: od czego zależy?

Oczywiście decydujący jest tutaj wybrany zakres ubezpieczenia — im szerszy i o większym zasięgu terytorialnym, tym wyższa będzie składka. Nie bez znaczenia jest również wycena pojazdu. Pamiętaj, by możliwie jak najbardziej odpowiadała faktycznej wartości auta; w razie konieczności poproś o pomoc rzeczoznawcę. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku nowych, drogich aut z nowoczesnym wyposażeniem — podczas automatycznej wyceny ich wartość bywa zaniżana. Kolejnym elementem mającym wpływ na wysokość składki są tzw. zwyżki i zniżki. Mogą być związane z bezszkodową jazdą, wiekiem właściciela i długością posiadania prawa jazdy.

Jeśli kupujesz auto z salonu, zwróć uwagę na to, czy ubezpieczyciel oferuje naprawę przy wykorzystaniu części oryginalnych czy części zamiennych. Ta pierwsza opcja często będzie droższa, jednak pozwoli Ci na zachowanie gwarancji producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *