Każda firma pożyczkowa sprawdza klientów w bazach dłużników. Jedną z najpopularniejszych baz jest ERIF. Jeżeli w tej bazie przy Twoim nazwisku widnieją negatywne wpisy, możesz mieć problem z otrzymaniem pożyczki. Dowiedz się, które firmy nie sprawdzają klientów w bazie ERIF.
Dlaczego firmy pożyczkowe sprawdzają bazy dłużników?
Główną przyczyną, dla której firmy pożyczkowe współpracują z bazami dłużników, jest chęć ochrony swoich interesów. Każdy pożyczkodawca chce mieć pewność, że odzyska pożyczone środki. Sprawdzenie osoby wnioskującej o pożyczkę w jednej z baz dłużników to prosty sposób, aby zweryfikować jej historię kredytową. Negatywne wpisy są ostrzeżeniem dla pożyczkodawcy – ten klient może mieć problem ze spłatą otrzymanej pożyczki.
Współpraca z niesolidnymi klientami, którzy nie spłacają swoich zobowiązań w terminie, może doprowadzić firmę nawet na skraj bankructwa. Warto pamiętać, że firmy pożyczkowe nie oczekują zaświadczeń o zarobkach czy wyciągów z rachunków bankowych – decyzję kredytową udzielają w oparciu o uzupełniony formularz i złożone przez klienta oświadczenia.
Lista firm oferujących pożyczki bez ERIF
Jedną z baz dłużników jest ERIF, a dokładniej ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Biuro to gromadzi informacje o dłużnikach mających zadłużenie w wysokości co najmniej 200 zł i przekraczające 30 dni. Z bazą współpracują m.in.: banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne oraz niektóre firmy windykujące, np. KRUK.
Jeżeli wiesz, że Twoje zadłużenie zostało ujawnione w bazie ERIF, to ubiegając się o szybką pożyczkę, skorzystaj z ofert firm, które nie sprawdzają informacji właśnie w tej bazie. Do takich firm należą m.in.: MoneyMan, Szybka Gotówka i Via SMS. Pełną listę firm mających w ofercie pożyczki bez ERIF znajdziesz pod tym adresem: https://moneystore.pl/pozyczka-bez-erif-gdzie-szukac/.
Z jakimi jeszcze bazami współpracują firmy pożyczkowe?
Baza ERIF to nie jedyna baza, z którą współpracują firmy pożyczkowe. W Polsce baz gromadzących informacje o zadłużeniu zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców jest wiele. Do najpopularniejszych należą: Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A. i Biuro Informacji Kredytowej S.A. Firmy pożyczkowe korzystają również z Credit Check. Do tej ostatniej bazy informacje przekazują firmy pożyczkowe udzielające chwilówek.
Nie wszystkie bazy dłużników gromadzą informacje przekazywane przez wszystkie podmioty działające na rynku. Niektóre współpracują wyłącznie z bankami, inne zaś także z prywatnymi przedsiębiorcami i klientami indywidualnymi.
Czy baz dłużników należy się obawiać?
Jeżeli spłacasz swoje zobowiązania w terminie, nie musisz obawiać się baz dłużników. Wszystkie informacje, które zostaną przekazane przez pożyczkodawcę do poszczególnych baz, mogą Ci jedynie ułatwić otrzymanie pożyczki w przyszłości. Ponieważ zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe korzystają z informacji zgromadzonych w bazach dłużników, to obecność w bazie dłużników może Ci pomóc w otrzymaniu pożyczki.
Klienci, których dane widnieją w bazie ERIF czy BIK, nie są zagadką dla pożyczkodawcy. Jeżeli pożyczasz często i wyrażasz zgodę na przekazywanie danych do baz dłużników, to pamiętaj, aby weryfikować ich poprawność. To bardzo ważne, bo pomyłki – choć rzadko – to jednak mają miejsce. Jeżeli firma przekaże błędne informacje, to możesz mieć problem z uzyskaniem kolejnej pożyczki.
Sprawdzenie swojej historii w jednej z baz dłużników nie jest problemem – wystarczy, że wystąpisz o raport. Szczegóły na ten temat znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych baz dłużników.