Parabank, jak sama nazwa wskazuje, jest “prawie” bankiem. Przedrostek “para” przed bankiem oznacza właśnie “prawie, niespełna, niezupełnie”. Parabanki aspirują więc do bycia bankami, a właściwie proponują nam – konsumentom – podobne usługi, do usług bankowych. Podstawowa różnica między tymi instytucjami polega jednak na cenie tych usług i ich bezpieczeństwie.
Co wolno, a czego nie wolno parabankowi?
Firmy pożyczkowe i inne instytucje świadczące usługi związane z obrotem pieniędzmi “wymyśliły” niejako, zbliżając się do definicji “banku”, wyrażenie “parabank”. Instytucjom takim według prawa nie wolno bowiem używać w odniesieniu do swojej działalności nazwy “bank”. Zarezerwowana jest ona tylko dla prawdziwych banków.
Dodatkowo, parabanki nie mogą także oficjalnie używać słowa “kredyt”, który także zarezerwowany jest jako produkt typowo bankowy. Nawet jeśli jakaś instytucja reklamuje kredyt na swojej stronie internetowej, lub posiada ten wyraz jako część swojej nazwy – nie udziela ona kredytów. Łatwo sprawdzić to można w swojej umowie – pożyczone pieniądze od parabanku muszą zostać nazwane pożyczką.
Czy parabank jest bezpieczny?
Bank ma nad parabankiem tę przewagę, że kontroluje go Komisja Nadzoru Finansowego. Dodatkowo na banki nakłada się sporo restrykcji prawnych, które oddziałują na jego działalność, a tym samym chronią potencjalnych klientów i czuwają nad wypłacalnością banku.
Co więcej każdy bank związany jest z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. W jednym z wywiadów dla Polskiego Radia Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich powiedział:
Istotnie, to właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny odgrywa największą rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa składanych depozytów w banku. W przypadku upadku banku, klient odzyskuje, praktycznie bez względu na wszystko, zgromadzoną przez siebie sumę pieniędzy. W przypadku parabanku żadna instytucja nie czuwa nad podobnym zabiegiem – pieniądze te najczęściej kolokwialnie “przepadają”.
Pożyczki w banku i parabanku
Istotną różnicą pomiędzy bankami i parabankami, szczególnie z punktu widzenia konsumenta, będą różnice w sposobie udzielania pożyczek oraz kredytów.
In plus dla parabanków należy zaliczyć:
- łatwość w jaki udzielają pożyczek
- szybkość udzielenia pożyczki
- pożyczki bez zbędnych formalności
- niewielkie wymagania wobec klientów
- możliwość uzyskania pożyczki nawet będąc zadłużonym lub figurując w bazach dłużników BIK czy KRD
Minusami parabanków a jednoczesnymi plusami banków będą:
- parabanki charakteryzują się dużymi kosztami pożyczek
- bardzo wysokie oprocentowanie pożyczek
- ogromne RRSO
Podobne artykuły
4 thoughts on “Jakie są podstawowe różnice między bankiem a parabankiem?”
Comments are closed.
Z artykułu wynika że lepiej poczekać aż bank nam udzieli kredytu niż taki parabank. W sumie chyba lepiej poczekać na decyzje banku odnośnie kredytu bo oprocentowanie jest niższe. Dobrze wiedzieć. Ale z drugiej strony niektórzy ludzie żyją na “krawędzi” i dla nich takie pożyczki w parabankach to jak zbawienie.
Jeden z najbardziej informujących artykułów, który ostatnio przeczytałam. Ciekawe, że parabank powinien mieć tabliczkę z trzema literami BFG – Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Mimo zalet parabanku, ogromnym minusem są wysokie oprocentowania pożyczek. Może lepiej poszukać banku z atrakcyjną ofertą? Cóż, artykuł jest na tyle spójny, że każdy z nas powinien znaleźć na to pytanie odpowiedź!
Warto się zastanowić kilka razy zanim zaufamy parabankowi. Głównie ze względu an to co autor zamieścił w swoim artykule. Takie instytucje oferują pieniądze w bardzo łatwy i zdawać się “przyjemny” sposób. Jednak niestety nie ma nic za darmo. Oprocentowanie jest bardzo wysokie i jeśli mamy możliwość to jednak dużo lepszym rozwiązaniem będzie pożyczenie pieniedzy w którymś z tradycyjnych banków, no, ale jeśli nie pieniądze potrzebne są na już to cóż, dobrze też, że i takie instytucje istnieją.
Nie miałam pojęcie do tej pory, że istnieje coś takiego jak parabank! Ale dzięki temu artykułowi wiem jedno – na pewno warto uzbroić się w cierpliwość i skorzystać z ofert banków. Chociaż czas to pieniądz, szczerzę wątpię, żeby szybsza pożyczka w parabanku mogła się komukolwiek opłacić. Fajnie by było, gdyby wasza strona zrobiła małe zestawienie kosztów pożyczki w banku i parabanku. Tylko tego mi tutaj brakuje 🙂