ZADŁUŻENIE W PARABANKACH – CO ZROBIĆ?

Instytucje pozabankowe powstały głównie z myślą o tych konsumentach, którzy z powodu różnych zdarzeń losowych nie mogą pozwolić sobie na kredyty w bankach. Najczęściej są to osoby nie pracujące na umowę o pracę, bezrobotne lub zadłużone. Choć obecnie firmy pożyczkowe dokładnie weryfikują zdolność kredytową potencjalnych klientów to jednak częściej niż banki udzielają zobowiązań finansowych. Łatwość z jaką można zaciągnąć chwilówkę oraz fakt, że często jest to darmowy produkt sprawiają, że konsumenci chętnie ulegają branży usług pozabankowych i każdą szybką pożyczkę przez internet traktują jako zachętę do ubiegania się o następną. W ten sposób dość prosto mają na głowie do spłaty kilka zobowiązań, a nierzadko biorą kolejne by uregulować swój dług. Niestety w ten sposób jedynie powiększają swoje zadłużenie.

Zadłużenie w parabankach – co zrobić?

Największym błędem, jaki popełniają konsumenci jest spłata swoich dług za pomocą innych pożyczek. Choć obecnie niewiele firm może zaoferować swoje produkty finansowe osobom z długami, które nie wykazują zdolności do ich spłaty, klienci zawsze znajdą sposób by próbować uzyskać potrzebną gotówkę.

Nie zaciągaj pożyczek pozabankowych by spłacić swoje długi.

Jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji i nie jesteśmy w stanie terminowe zwrócić należności z tytułu zaciągniętych kredytów lub pożyczek warto rozważyć by naszą sytuacją zajęła się firma windykacyjna. Takie rozwiązanie stanowi często pomoc dla zadłużonych, którzy nie są w stanie spłacić zobowiązania finansowego. W czasie rozmowy z doradcą firmy klienci dowiadują się jak polubownie wyjść z długów tak by nie doszło do postępowania egzekucyjnego. Ustalany jest maksymalny próg rat, które należy wpłacać na poczet długu dostosowany do możliwości finansowych kredytobiorcy.

Kredyty konsolidacyjny i oddłużeniowy

Konsolidacja zadłużenia polega na połączeniu zaciągniętych pożyczek w jeden kredyt na nowych warunkach ustalanych przez kredytodawcę. Dłużnik zamiast kilku rat spłaca tylko jedną i jest ona niższa niż te dotychczas regulowane, co wynika wydłużenia okresu kredytowania. Banki wprawdzie oferują kredyt konsolidacyjny lecz jest on dostępny jedynie dla tych, którzy wykazują odpowiednią zdolność kredytową i wszystkie swoje zobowiązania zwracają w wyznaczonym terminie. Ponadto instytucje te nie świadczą konsolidacji chwilówek. W sektorze pozabankowym znajdą się takie firmy, które tego rodzaju rozwiązanie zaproponują. Są to między innymi Kredyt 123, Mikrokasa czy Ekassa.

Kredyt oddłużeniowy, choć działa na niemal tej samej zasadzie co konsolidacja zadłużenia, jest zawsze bardziej ryzykowny dla kredytodawcy przez co obciążony większymi kosztami. Bowiem w tym przypadku klientami danej firmy często zostają osoby z zajęciami komorniczymi i wpisami do rejestru dłużników. Dlatego by zrekompensować sobie ewentualne straty, usługodawca nakłada na swoje produkty wysokie oprocentowanie.