Zaciągnąłeś pożyczkę przez Internet? Zobacz, co może pomóc Ci ją spłacić

Są w życiu takie sytuacje, w których potrzebna jest szybka gotówka. Problemy zdrowotne, nagła utrata pracy, kłopoty w rodzinie… można długo wymieniać. To właśnie wówczas najchętniej sięga się po najprostsze rozwiązania – takie jak pożyczki przez internet. Zaciągnąłeś jedną z nich, a teraz masz problemy ze spłatą? Kontaktuje się z Tobą firma windykacyjna? Zobacz, co zrobić.

kobieta i mężczyzna analizują dokumenty

Jak działają pożyczki przez internet?

Pożyczki przez internet zyskują na popularności z roku na rok. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują szybkie pieniądze online – najczęściej z minimalną ilością formalności i przelewem na konto nawet w ciągu kilkunastu minut.

Lwią część takich ofert stanowią tzw. chwilówki – pożyczki krótkoterminowe (zwykle do 30 dni) udzielane przez instytucje finansowe. Po upływie ustalonego z pożyczkobiorcą terminu klient jest zobowiązany oddać całą pożyczoną sumę powiększoną o dodatkowe opłaty. Jeśli mu się to nie uda, może się liczyć z wysokimi opłatami dodatkowymi za przedłużenie terminu zapłaty. Właśnie dlatego z tego produktu finansowego warto korzystać jedynie wówczas, gdy ma się pewność co do tego, że uda się spłacić pożyczoną sumę wraz z odsetkami. Przed zaciągnięciem takiego zobowiązania warto też dokładnie sprawdzić zasady współpracy z firmą pożyczkową i dowiedzieć się, jak wyglądają wszystkie koszty, jakie spoczywają na kliencie.

Nie spłaciłeś w terminie – i co dalej?

Jeśli zdarzyło Ci się zaciągnąć pożyczkę przez internet, ale z jakichś powodów nie uregulowałeś należności w wyznaczonym terminie, wierzyciel może rozpocząć wobec Ciebie windykację. Ma również możliwość odsprzedania Twojego długu podmiotowi trzeciemu, aby szybciej odzyskać należne mu pieniądze. W takiej sytuacji możesz stać się klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo. Wbrew pozorom, jest to dla Ciebie bardzo dobra wiadomość! Dlaczego?

  • Jeśli nie jesteś w stanie uregulować całej należnej kwoty, masz szansę wypracować korzystną ugodę i rozłożyć zobowiązanie na raty.
  • Możesz ustalić odpowiednią dla siebie wysokość rat oraz harmonogram spłat dostosowany np. do tego, którego dnia otrzymujesz wypłatę lub świadczenie z ZUS. Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest bardzo trudna, miesięczna kwota może być niska.
  • Możesz krok po kroku spłacić swoje zobowiązania bez obawy o to, że będzie się wobec Ciebie toczyło postępowanie sądowe, a następnie komornicze. Windykacja na drodze prawnej oznacza nie tylko dyskomfort, ale i dodatkowe, niemałe koszty. Pamiętaj: firma windykacyjna to nie komornik.

Co zrobić, jeśli otrzymałeś pismo z firmy windykacyjnej w sprawie pożyczki online?

Jeśli zostało Ci dostarczone pismo w sprawie długu, w pierwszej kolejności sprawdź, jakiego zobowiązania finansowego dotyczy. Jeśli jest związane z pożyczką online, pamiętaj, że wszystkie kontakty w sprawie długu powinieneś prowadzić już tylko z firmą windykacyjną. To ona ma upoważnienie do tego, aby zawrzeć z Tobą ugodę. Dlatego jak najszybciej skontaktuj się z nią i ustal warunki współpracy oraz harmonogram spłaty. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – np. telefonicznie lub przez portal dla klientów, gdzie szybko możesz sprawdzić aktualny stan zadłużenia, sprawdzić oferty spłaty długu w ratach i zaakceptować ugodę. Dzięki temu krok po kroku pozbędziesz się ciążących na Tobie zobowiązań.

Materiał partnera / zewnętrzny