Wzloty i upadki podczas handlu ropą naftową w 2020 r

Ponieważ pandemia koronowirusa rozwija się gwałtownie, powoduje ona falowanie na całym świecie. Rynki akcji stały się kolejką górską pełną niepewności. Surowce takie jak ropa naftowa uległy znacznemu pogorszeniu, ponieważ rynek kontynuuje niestabilną passę, którą rozpoczął z początkiem 2020 r.

To nie powinno być zaskoczeniem. W końcu wyniki rynkowe wielu surowców zależą w dużej mierze od możliwości importu i eksportu krajów, a także od kontynuowania działalności gospodarczej. Ponieważ regulacje dotyczące blokowania rozszerzają się lub łagodzą w różnych regionach, wpływają na giełdę, indeksy i wiele innych instrumentów finansowych. Bezpośrednim efektem domina wynikającym z ograniczeń blokowania jest zużycie produktów związanych z ropą, takich jak ropa naftowa, co oczywiście ma wpływ na ceny ropy.

opec vestle

Co wydarzyło się na arenie związana z handlem ropą w tym roku?

Ceny ropy spadły w kwietniu 2020 r., a WTI spadło w proporcjach historycznych, do minus 37 USD za baryłkę.1 Było to w dużej mierze spowodowane dużym spadkiem przemysłu naftowego z powodu ograniczeń blokad na całym świecie2 Początkowo wybuchła wojna cenowa między Arabią Saudyjską, a Rosją, dwoma największymi światowymi gigantami produkującymi ropę, a następnie podaż przewyższała popyt, a miejsca do magazynowania szybko się kończyły3.

Kryzys ustąpił, gdy Arabia Saudyjska i Rosja, wraz z innymi członkami OPEC, osiągnęły w kwietniu porozumienie, które obejmowało bezprecedensowe cięcia dostaw.

Obawy przed drugą falą wirusa koronawirusa i jego możliwymi konsekwencjami dla rynku energii spowodowały, że ceny ropy ponownie spadły w lipcu, a ceny ropy WTI i Brent notują gwałtowne spadki4.

Plan OPEC

Starając się ożywić sytuację związaną z ropą naftową i zwiększyć popyt, OPEC koncentruje się na obniżeniu produkcji ropy do poziomu prawie tak niskiego jak podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r.5 to, co zaczęło się od delikatnej sugestii, przerodziło się w poważne kwoty wprowadzone do produkcji ropy naftowej i od tego czasu wiele krajów odholowało tę linię, ale kilka pozostało w tyle6. W rezultacie Arabia Saudyjska, największy na świecie eksporter ropy naftowej, podnosi ceny, aby uzyskać równowagę na rynku w połączeniu z umowami OPEC o ograniczeniu dostaw.7 Arabia Saudyjska podniosła ceny od 20 do 40 centów za baryłkę dla USA.8 Zmniejszyły również produkcję o 1,13 miliona baryłek dziennie do 7,53 miliona baryłek w miesiącu czerwcu. 9

„Wzrost cen odzwierciedla ogólne ożywienie na rynkach ropy naftowej” – powiedziała Carole Nakhle, dyrektor generalny londyńskiego konsultanta Crystol Energy. „Wzrost popytu pozostaje nierównomierny i może nawet podlegać tymczasowym zmianom, ale jest mało prawdopodobne, aby spadł z klifu, ponieważ blokady, jeśli zostaną ponownie wprowadzone, prawdopodobnie będą bardziej zlokalizowane”. 10

Nie wszyscy członkowie OPEC współpracują z równym entuzjazmem. Angola była jednym z niewielu krajów, które nie przestrzegały umów OPEC na początku tego roku. Jednak od tego czasu postanowił ograniczyć produkcję od lipca do września, aby nadrobić wcześniejsze miesiące.11

Podczas, gdy ceny ropy Brent wzrosły ponad dwukrotnie (w wysokości 43 USD za baryłkę) od sugerowanej umowy OPEC na początku 2020 r., globalny poziom odniesienia spadł o 34% w tym roku.

Przyszłość ropy

Przyszłość przedstawia bardziej pozytywny obraz ropy naftowej, ponieważ wiele krajów łagodzi ograniczenia blokowania lub czyni je bardziej zlokalizowanymi. Rośnie produkcja benzyny w USA, co jest niewielkim ruchem we właściwym kierunku dla ropy. Jednak może minąć dużo czasu, zanim ropa odzyska swoją pozycję na rynku, ze względu na niższy poziom dojazdów do pracy na całym świecie13. Ostatnia podwyżka cen ropy naftowej w USA dla Arabii Saudyjskiej również wskazuje na ożywienie, choć powolne14. podczas gdy przyszłość pozostaje niepewna, popyt na ropę wykazuje pewne pozytywne oznaki. Jeśli nie zobaczymy kolejnej globalnej blokady, popyt może powoli odzyskać część swojej siły.

Jeśli chcesz zainwestować w kontrakty CFD na surowce, takie jak ropa WTI lub Brent, upewnij się, że wybierasz wiarygodnego i renomowanego brokera. Nie spiesz się i przeczytaj recenzję witryn brokerów online, zanim wybierzesz brokera CFD, któremu możesz zaufać. Ważne jest również, aby upewnić się, że Twój broker jest regulowany i podejmuje kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności swoich klientów.

Vestle oferuje handel surowcami w formie kontraktów CFD, umożliwiając klientom handel online i dywersyfikację portfela, wybierając spośród ponad 800 kontraktów CFD, w tym surowców takich jak złoto, kawa i ropą WTI. Jeśli szukasz regulowanego brokera internetowego, pamiętaj, że Vestle to nazwa handlowa iCFD Limited, firmy licencjonowanej i regulowanej przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC). Dołączając do Vestle, klienci otrzymują natychmiastowy dostęp do narzędzi edukacyjnych i informacyjnych. Mogą również skorzystać z bezpłatnego szkolenia „jeden na jednego” z trenerem handlowym, w którym mogą poznać własne platformy internetowe i mobilne we własnym tempie.

Vestle (znany dawniej jako iFOREX) jest nazwą handlową iCFD Limited, licencjowana i regulowana przez Cypryjski Urząd Securities and Exchange Commision (CYSEC) numer licencji: 143/11. Materiały zawarte w niniejszym dokumencie, zostały stworzone we współpracy z Vestle i nie powinny w żaden sposób być rozumiane, bezpośrednio lub pośrednio, jako porady inwestycyjne, rekomendacje lub sugestie o strategii inwestycyjnej w odniesieniu do instrumentów finansowych, w jakikolwiek sposób. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości w tym dokumencie nie są wyznacznikiem przyszłych wyników. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 84.6% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Każde wskazanie dotychczasowych wyników lub symulację wyników z przeszłości zawarte w dokumencie nie są wiarygodnym wskaźnikiem przyszłych wyników. Uwaga: obliczenia przeszłych zmian wyników, mogą przedstawiać futures kontrakty, a nie aktywa bazowe. Pełne zrzeczenie się: https://www.vestle.pl/legal/analysis-disclaimer.html