Jak się okazuje jednymi z najlepiej dopracowanych prawnie umów są umowy firm pożyczkowych. Zazwyczaj nie posiadają żadnych gwiazdek, ani wielu stron załączników. Nie oznacza to jednak, że podpisanie ich jest bezpieczne, a wręcz przeciwnie. Dlatego zanim podpiszemy tego rodzaju umowę należy bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami.
Specjalistyczne słownictwo
Ogromnym problemem dla osób, które podpisują umowy z firmami pożyczkowymi może okazać się ich doskonałe przygotowanie prawne. Umowy pożyczkowe wbrew powszechnemu mniemaniu nie muszą zawierać „gwiazdek” ani żadnych dopisków malutkimi literami. Aby klient podpisał umowę, nawet na bardzo niekorzystnych dla niego warunkach, wystarczy użyć odpowiedniego języka. Wiele pojęć z zakresu bankowości, ekonomii czy prawa, dla zwykłego zjadacza chleba jest zupełnie niezrozumiałych, tym samym podpisuje on dokument, którego właściwie nie rozumie.
Drobny druk i ogromna ilość tekstu
Kolejnymi sprzymierzeńcami instytucji finansowych są drobny druk oraz duża ilość tekstu. Choć wydaje się, że nie powinno mieć to związku z podpisywaniem umowy, w praktyce jest to niezwykle istotne. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wiele osób, szczególnie tych z wadami wzroku, ma problem z przeczytaniem tekstu, który napisany jest bardzo drobnym drukiem, przez co podpisują umowę nawet jej nie czytając. Podobnie przedstawia się sprawa z umowami, które są rozpisane na wielu stronach. Trzeba przyznać, że niewielu z nas podejmie się dokładnego studiowania długiej umowy, tym samym podpisujemy coś, czego nie czytamy.
W towarzystwie przedstawiciela pożyczkodawcy
Należy również wspomnieć o tym, że bardzo często umowy pożyczkowe podpisywane są w obecności przedstawiciela firmy. Obecność obcej osoby w domu lub przebywanie w oddziale firmy to sytuacje, które nie sprzyjają dokładnemu studiowaniu dokumentów. To sprawia, że niezwykle często podpisujemy umowę bez zbytniego zastanawiania się. Zależy nam przede wszystkim, aby jak najszybciej załatwić swoją „sprawę”.
Jak podpisywać umowy pożyczki?
Jak zatem można zauważyć, poza „gwiazdkami” i dopiskami drobnym druczkiem jest jeszcze wiele innych sposobów na przeforsowanie niekorzystnych dla pożyczkobiorców zapisów w umowach. Dlatego zanim podpiszemy umowę koniecznie należy ją dokładnie przeczytać. Jeśli przeszkadza nam obecność przedstawiciela firmy pożyczkowej zawsze można poprosić o kopię umowy do przeczytania, a na jej podpisanie umówić się kolejnego dnia. To niezwykle ważne, gdyż w przypadku spraw spornych może okazać się, że nie mamy podstaw do walki o swoje prawa. Warto pamiętać, że podpisanie umowy jest równoznaczne ze zgodą na warunki w niej zawarte, tym samym lepiej je znać.
Podobne artykuły
1 thought on “Umowa pożyczki bez gwiazdek, ale czy uczciwe?”
Comments are closed.
Jak to mówią: “nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania” i tak właśnie jest w tym przypadku. Jeżeli nie rozumiemy czegoś w umowie, coś jest niejasne czy zawiłe nie możemy jej podpisać, a kiedy przyjdzie nam ponieść konsekwencje, tłumaczyć się, że nie zrozumieliśmy. A o niedokładnym lub nieczytaniu jakiejś części umowy to chyba każdy się zgodzi, że to głupota i naiwność. Ludzie jak widać sami stwarzają sobie problemy.