Jak uciec ze spirali długów?

Ostatnie lata przyniosły znaczne zmiany na rynku finansowym. Wysyp firm pozabankowych pozwala nam na łatwe i szybkie uzyskanie dodatkowych środków, co często jest dla nas niezwykle pomocne. Z jednej strony powinniśmy cieszyć się z tego powodu, niestety niesie to też za sobą pewne zagrożenia, z których musimy sobie zdać sprawę. Jak we wszystkim, tak i w finansach obowiązuje złota zasada, mówiąca o tym, że trzeba zachować umiar. Chociaż w innych sferach życia nie mamy z tym problemu, to kiedy do głosu dochodzą finanse często tracimy głowę. Bo chcemy pojechać na wakacje, bo potrzebny jest nowy komputer i tak dalej. W konsekwencji może to nas doprowadzić do sytuacji, w której popadniemy w pętle długów i będzie nam z niej naprawdę trudno się wydostać. Nie ma jednak sytuacji beznadziejnych, wystarczy tylko się trochę postarać.

kobieta i mężczyzna z pustymi portfelami
Jak uciec ze spirali długów? Kolejne pożyczki to najczęściej bardzo zła decyzja.

Świadome działanie

Żeby podjąć działanie i spróbować wyjść z nieciekawej sytuacji finansowej na samym początku musimy zrozumieć, że mamy problem. Bardzo często odrzucamy od siebie myśli dotyczące naszych kłopotów finansowych, aż do momentu, w którym będzie nam bardzo ciężko się podnieść. Pamiętajmy, że koniec końców i tak poniesiemy konsekwencje naszych decyzji. Warto zrobić to z własnej inicjatywy, tak by uniknąć najgorszego. Z reguły winą obarcza się banki, ale tak naprawdę najłatwiej wpaść w spirale długów przez szybkie, niezabezpieczone pożyczki. Są niebezpieczne, ponieważ:

  • Możemy otrzymać je szybko, w zasadzie „od ręki”
  • Nie wymagają żadnego zabezpieczenia
  • Firm pozabankowych nie interesuje nasza historia kredytowa
  • Nawet, jeśli wydaje nam się inaczej to po doliczeniu wszystkich dodatkowych opłat okazuje się, że są naprawdę drogie

Jeśli jesteśmy już świadomi naszej sytuacji, to tak naprawdę połowa sukcesu. Powinniśmy zacząć od znaczącego ograniczenia wydatków. Wiele firm reklamuje się jako te, które znają idealny i komfortowy sposób oddłużania. Tłumaczą, że nawet nie poczujemy tego, że miesięcznie mamy mniej pieniędzy. Wszystko to jedynie słabe chwyty reklamowe, które mają przyciągnąć do nich klientów. Patrząc na sprawę logicznie, mam mniej pieniędzy, mogę mnie kupić, czyli muszę zmienić pewne moje nawyki i zacząć się ograniczać. Jasno wynika z tego, że odczujemy zmianę w portfelu. Niestety nie ma innego wyjścia i powinniśmy mocno postarać się wytrwać w naszym postanowieniu. Pieniądze, które uda nam się zaoszczędzić będą przekazywane na poczet naszych długów.

Dość pożyczek

Zmniejszenie ilości środków na comiesięczne utrzymanie skutkuje obniżeniem stopy życia. W pewnym momencie może okazać się, że zaczynamy myśleć o pożyczce. Tylko jednej, niewielkiej i oczywiście na bardzo krótki okres czasu. Jest to moment, w którym musimy wytrwać w naszym postanowieniu. Każda kolejna pożyczka ściąga nas w dół. Pamiętajmy o tym. Proces oddłużania jest procesem nieprzyjemnym jednak koniecznym o ile po kilku miesiącach nie chcemy, by komornik zaczął zajmować nasze mienie. Musimy opracować plan i trzymać się go bez względu na okoliczności. Warto również rozważyć prawną możliwość przeprowadzenia upadłości konsumenckiej, dzięki której w ciągu kilku lat możemy zacząć nasze finansowe życie na nowo, już bez zadłużenia.

zadowolona kobieta i mężczyzna u doradcy
Inwestum to przykład firmy oferującej pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Lepiej zapobiegać

Od dawna wiadomo, że lepiej przestrzegać i zapobiegać niż później cierpieć i leczyć. Co zrobić, by nie wpaść w pętle zadłużenia? Przede wszystkim starać się nie pożyczać, gdy nie jest to konieczne. Jeśli już musimy wziąć pożyczkę to wybierajmy pożyczki zabezpieczone. Są to instrumenty finansowe proponowane z reguły przez bank, który kwotę pożyczki uzależnia od naszych dochodów, dzięki czemu nie zapożyczymy się ponad stan. Jeśli potrzebujemy większej ilości gotówki, a z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z usług banku to wybierzmy pozabankowe pożyczki pod zastaw. Ma je w swojej ofercie wiele firm, między innymi Inwestum (http://inwestum.com.pl/) i pozwalają one na bezpieczne zdobycie gotówki. Pożyczki tego typu udzielane są z reguły do 50% wartości nieruchomości, także chroni nas to przed zbyt dużym zadłużeniem. Działajmy z głową, podejmujmy racjonalne i świadome decyzję, a ostatecznie wszystko będzie dobrze.