W dzisiejszym świecie nowinki technologiczne nie dziwią już chyba nikogo. Choć rozwój w gruncie rzeczy zatrzymał się na smartphonie, a obecnie realizowane są jedynie plany jego dalszego rozwoju, to potrafimy docenić zalety używania nowoczesnych telefonów komórkowych. Są jak mały komputer w kieszeni, dostępne na każde nasze zawołanie. Dzięki nim, nie istnieją bariery porozumiewania się, wyszukiwania informacji w dowolnym miejscu czy dokonywania płatności. Choć ta ostatnia czynność nie byłaby możliwe bez aplikacji mobilnych instytucji bankowych.
Nasz elektroniczny portfel
Technologię, która umożliwia płacenie zbliżeniowi z użyciem telefonu komórkowego określa się jako HCE (z angielskiego Host Card Emulation). Działa to na takiej samej zasadzie jak karta do bankomatu, którą powszechnie używamy przy dokonywaniu płatności w sklepach i w wielu innych miejscach. Tak naprawdę, to właśnie cyfrowa karta danego banku stanowi o możliwości szybkiego mobilnego regulowania żądanych kwot. Jednak podobnie jak w przypadku aplikacji mobilnej, która łączy nas z bankiem tak i w wypadku płatności telefonicznych niezbędne jest połączenie z internetem. Nie musi ono występować w momencie samej operacji podczas robienia zakupów, ale od czasu do czasu by zaktualizować specjalne klucze służące do autoryzacji płatności.
Nie każdy telefon komórkowy będzie wyposażony w opcję płacenia zbliżeniowego. Musi być to aparat z system Android, wersją co najmniej 4.4.
Dokonywanie płatności w różnych placówkach handlowych i usługowych odbywa się analogicznie do płacenia kartą bankową. Wystarczy zbliżyć odblokowany telefon do terminala. W przypadku kwoty 50 zł i mniejszej nie musimy dodatkowo wpisywać kodu PIN.
Jakie banki oferują takie możliwości?
Nie jest to żadna nowinka, zatem również wiele banków oferuje tego rodzaju rozwiązanie. Przykładowo w mBanku odbywa się to za pomocą aplikacji Google Pay czyli G Pay. Żeby móc używać tej opcji należy pobrać aplikację mobilną se strony mBanku. Aktywna będzie jedynie dla tych telefonów komórkowych, które obsługują technologię NFC. W Banku ING natomiast do zainstalowania jest karta Mastercard w smartphonie. Jest to wirtualna karta, którą należy zamówić ze swojego konta internetowego ING. Jeśli zaś chodzi o Bank Millennium dostępna jest karta wirtualna, która również działa wyłącznie w obecności aplikacji mobilnej banku ściągniętej na telefon.