Kiedy telefon staje się portfelem…

W dzisiejszym świecie nowinki technologiczne nie dziwią już chyba nikogo. Choć rozwój w gruncie rzeczy zatrzymał się na smartphonie, a obecnie realizowane są jedynie plany jego dalszego rozwoju, to potrafimy docenić zalety używania nowoczesnych telefonów komórkowych. Są jak mały komputer w kieszeni, dostępne na każde nasze zawołanie. Dzięki nim, nie istnieją bariery porozumiewania się, wyszukiwania informacji w dowolnym miejscu czy dokonywania płatności. Choć ta ostatnia czynność nie byłaby możliwe bez aplikacji mobilnych instytucji bankowych.

Nasz elektroniczny portfel

Technologię, która umożliwia płacenie zbliżeniowi z użyciem telefonu komórkowego określa się jako HCE (z angielskiego Host Card Emulation). Działa to na takiej samej zasadzie jak karta do bankomatu, którą powszechnie używamy przy dokonywaniu płatności w sklepach i w wielu innych miejscach. Tak naprawdę, to właśnie cyfrowa karta danego banku stanowi o możliwości szybkiego mobilnego regulowania żądanych kwot. Jednak podobnie jak w przypadku aplikacji mobilnej, która łączy nas z bankiem tak i w wypadku płatności telefonicznych niezbędne jest połączenie z internetem. Nie musi ono występować w momencie samej operacji podczas robienia zakupów, ale od czasu do czasu by zaktualizować specjalne klucze służące do autoryzacji płatności.
Nie każdy telefon komórkowy będzie wyposażony w opcję płacenia zbliżeniowego. Musi być to aparat z system Android, wersją co najmniej 4.4.

Dokonywanie płatności w różnych placówkach handlowych i usługowych odbywa się analogicznie do płacenia kartą bankową. Wystarczy zbliżyć odblokowany telefon do terminala. W przypadku kwoty 50 zł i mniejszej nie musimy dodatkowo wpisywać kodu PIN.

Mężczyzna używa telefon komórkowy
Dziś telefon komórkowy stanowi także twoją cyfrową kartę bankową
Jakie banki oferują takie możliwości?

Nie jest to żadna nowinka, zatem również wiele banków oferuje tego rodzaju rozwiązanie. Przykładowo w mBanku odbywa się to za pomocą aplikacji Google Pay czyli G Pay. Żeby móc używać tej opcji należy pobrać aplikację mobilną se strony mBanku. Aktywna będzie jedynie dla tych telefonów komórkowych, które obsługują technologię NFC. W Banku ING natomiast do zainstalowania jest karta Mastercard w smartphonie. Jest to wirtualna karta, którą należy zamówić ze swojego konta internetowego ING. Jeśli zaś chodzi o Bank Millennium dostępna jest karta wirtualna, która również działa wyłącznie w obecności aplikacji mobilnej banku ściągniętej na telefon.