Dwoje mężczyzn ściska sobie dłonie

Szykuje się fuzja Banku Millennium z Eurobankiem

Komunikaty prasowe podały do wiadomości, iż jeden z największych banków komercyjnych w Polsce, Bank Millennium przejmuje Eurobank. Wiąże się to z transakcją w wysokości 1,83 mld zł a jej zakończenie planowane jest w drugim kwartale 2019 roku. Przyszły właściciel marki zakupi ponad 99% akcji od spółki Société Générale. Po uregulowaniu całej sumy wartości akcji nastąpi fuzja Banku Millennium z Eurobankiem. Wymaga to także zgody Komisji Nadzoru Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Bank Millenniu + Eurobank – czy to recepta na sukces?

logo banku millenniumEurobank powstał w 2003 roku po przejęciu przez spółkę Mariusza Łukasiewicza Banku Społem oraz Banku Wschodniego. Rok później po śmierci pierwszego właściciela, Eurobank został przejęty przez jeden z najstarszych banków francuskich Société Générale. Swoje usługi adresuje zarówno do klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. Zajmuje się udzielaniem kredytów, oferowaniem lokat, kont czy kart płatniczych. Połączenie dwóch banków ma w przyszłości rozszerzyć zakres działania Banku Millennium oraz nadać mu tytuł wiodącej instytucji finansowej. Taka fuzja sprawi, zdecydowanie wzrośnie wartość aktywów, depozytów i kredytów a do roku 2020 jego współczynnik ROE (wskaźnik rentowności kapitału własnego) powinien znaleźć się na poziomie trzech najlepszych banków komercyjnych w Polsce. Dodatkowo po zawartej transakcji w Banku Millennium zagości ponad 1,4 mln klientów, co da instytucji 6 miejsce pod względem liczby klientów detalicznych w Polsce.

Prognozy na przyszłość

Raport z analiz przyszłej transakcji wskazują na wzmocnienie pozycji kapitałowej oraz optymalizacja oddziałów Banku Millennium w Polsce (w sumie może powstać ponad 600 palcówek banku), co zmniejszy koszty ogólne. Ponadto przejęcie Eurobanku spowoduje obniżenie liczby kredytów hipotecznych walutowych (poniżej 25%). Frankowicze, którzy zaciągnęli kredyty hipotecznego zostaną “przekazani” również pod pieczę Banku millennium. Jednak obecny właściciel akcji, spółka Société Générale dostarcza 10 letnią gwarancję pokrycia 80% ryzyka kredytowego.

Zanim nastąpi połączenie dwóch banku, klienci Eurobanku mogą oczywiście bez żadnych ograniczeń korzystać nadal z jego usług. Po zakończeniu transakcji uzyskają dostęp do mobilnych aplikacji, co wymaga również ujednolicenia systemu informatycznego obu jednostek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *