Szybka pożyczka? Ile na prawdę trwa wzięcie chwilówki?

Szybkie pożyczki przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które potrzebują pieniędzy w nagłych wypadkach, “na już”. Jednym z najbardziej znanych sloganów firm pożyczkowych jest “pożyczka nawet w 15 minut”, jednak często odnosi się on jedynie do czasu, który potrzebuje firma, aby przetworzyć wniosek. W artykule przedstawiamy jak w rzeczywistości wygląda oraz, przede wszystkim, ile czasu zajmuje cały proces otrzymania szybkiej pożyczki przez Internet.

Krok pierwszy, czyli wybranie firmy pożyczkowej

Na rynku dostępne jest wiele firm pożyczkowych, a wybór odpowiedniej to temat na osobny, obszerny artykuł. W dużym skrócie, podczas wybierania firmy pożyczkowej należy zwrócić uwagę na:

  • koszty otrzymania pożyczki oraz możliwe terminy spłaty,
  • wiarygodność firmy, czyli opinie klientów, weryfikacja rejestracji firmy w KRS itp.,
  • warunki umowy, którą należy dokładnie przeczytać,
  • dodatkowe promocje, takie jak pierwsza pożyczka za darmo, program lojalnościowy itp.

W przykładzie będziemy opierać się na procesie otrzymania pożyczki na stronie PozyczkaPlus.pl, która spełnia wszystkie powyższe wymagania. Firma, oprócz Polski, działa też między innymi w Czechach, na Litwie, Łotwie czy Ukrainie i została wyróżniona wieloma branżowymi nagrodami.

Krok drugi, czyli wybranie kwoty i okresu pożyczki

Po wybraniu odpowiedniej firmy, warto zastanowić się jaka dokładnie kwota pożyczki jest nam potrzebna oraz kiedy jesteśmy w stanie ją spłacić. Nie należy brać pożyczki większej, niż jest nam potrzebna, ponieważ łatwo wydać dodatkowe pieniądze, a przecież trzeba je jeszcze oddać. 

Kiedy już zdecydujemy, wystarczy wybrać odpowiednie parametry pożyczki poprzez suwaki na stronie. W przypadku firmy PożyczkaPlus, pierwsza pożyczka dostępna jest w kwocie od 200 zł do 3000 zł, na okres od 5 do 30 dni. Co bardzo ważne, pierwsza pożyczka jest za darmo, co oznacza, że jeśli spłacimy ją terminowo, nie poniesiemy żadnych kosztów.

formularz pożyczki

Krok trzeci, czyli weryfikacja tożsamości

Po wybraniu kwoty pożyczki, zostaniemy poproszeni o weryfikację numeru telefonu, a następnie uzupełnienie danych osobowych z dowodu osobistego oraz danych dotyczących naszych zarobków, wydatków czy zatrudnienia.

Aby potwierdzić wpisane w formularzu dane, niezbędna jest weryfikacja poprzez konto bankowe. W przykładzie firmy PożyczkaPlus, do wyboru jest opcja ekspresowej weryfikacji online lub przelanie jednego grosza. W przypadku tej drugiej opcji, trzeba czekać na zaksięgowanie przelewu zgodnie z sesjami banków, co może wydłużyć cały proces.

Krok czwarty, czyli weryfikacja wniosku

W czwartym kroku wracamy do początku artykułu, czyli słynnej pożyczki w 15 minut. Dziś proces weryfikacji jest nawet szybszy. Dzięki zautomatyzowaniu procesu przetwarzania wniosku, najczęściej decyzję można otrzymać nawet w kilka minut po wypełnieniu wniosku. Jeżeli będzie potrzebna ocena wniosku przez pracownika firmy pożyczkowej, może to potrwać 15 minut lub więcej. Trzeba też pamiętać, że firmy najczęściej nie pracują w nocy i w weekendy, dlatego w takim wypadku proces może się znacznie wydłużyć.

Krok piąty, czyli otrzymanie pieniędzy

Po pozytywnej weryfikacji wniosku o pożyczkę, pieniądze zostaną przelane na wskazane konto bankowe. Jeśli posiadamy konto w innym banku, niż ten, z którego wychodzą środki, na dotarcie pieniędzy poczekamy zgodnie z sesjami przelewów. W weekend taka operacja może znacznie się wydłużyć.

Ile w rzeczywistości zajmuje otrzymanie pożyczki?

W najlepszych warunkach, przejście przez cały proces otrzymania pożyczki to około 15-30 minut. Może tak być w przypadku wybrania ekspresowej weryfikacji konta bankowego, oraz jeśli posiadamy rachunek w tym samym banku co firma pożyczkowa. W innym wypadku, księgowanie przelewu weryfikacyjnego oraz oczekiwanie na przelew może pochłonąć znacznie więcej czasu, szczególnie w weekendy. Całość może się też przedłużyć, jeżeli będzie potrzebna dodatkowa weryfikacja przez pracownika firmy pożyczkowej.