Jak sprawdzić firmę pożyczkową?

Strzeżonego Pan Bóg strzeże. Choć zdecydowana większość instytucji pożyczkowych to w pełni legalne firmy, którym można zaufać, to przed pożyczeniem pieniędzy warto sprawdzić, czy dany pożyczkodawca działa w pełni uczciwie.

W pożyczaniu pieniędzy, nie ma absolutnie nic złego, ponieważ dzięki nim można poradzić sobie z tymczasowymi problemami finansowymi, czy też po prostu pozwolić sobie w życiu na więcej. W dodatku oferta instytucji pożyczkowych jest niezwykle atrakcyjna, a otrzymanie pożyczki szybkie i proste. Przykładowo, bezproblemowo dostępna jest np. pożyczka bez zaświadczeń o dochodach.

Polski rynek pożyczek odpowiada zaś na popyt klientów i szybko rośnie. Przybywa więc firm pożyczkowych, a zdecydowana większość z nich działa zupełnie uczciwie. Warto jednak zachować ostrożność, aby nie trafić na oszustów, a mała pożyczka nie przerodziła się w duży problem.

stosy monet

Przed zawarciem umowy sprawdź rejestr firm pożyczkowych

Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego, czy dana oferta pochodzi faktycznie od firmy, która działa jako legalny pożyczkodawca, jest sprawdzenie rejestru firm pożyczkowych. W tym celu wystarczy wejść na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego – KNF i ściągnąć plik, w którym znajduje się spis wszystkich firm pożyczkowych. Jeżeli dana firma nie znajduje się w tym spisie, lepiej odpuścić sobie korzystanie z jej usług. Na szczęście w tym wpisie znajduje się obecnie blisko 350 firm, dlatego też na brak ofert pożyczek absolutnie nie można narzekać.

Na stronie KNF warto również sprawdzić listę ostrzeżeń, w której znajduje się spis firm, co do których działań istnieją wątpliwości i np. wobec nich toczy się jakieś postępowanie sądowe. Takich instytucji pożyczkowych także lepiej unikać.

Warto także sprawdzić rankingi pożyczkodawców i opinie klientów

Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z informacji i opinii dotyczących danej instytucji pożyczkowej na forach internetowych i w rankingach firm pożyczkowych. Pomocne mogą być także informacje od innych pożyczkobiorców dotyczących np. czasu, ile faktycznie danej instytucji pożyczkowej zajmuje rozpatrzenie wniosku pożyczkowego.

Z drugiej jednak strony, warto zachować ostrożność, co do takich anonimowych opinii internetowych. Polegać można za to na renomowanych porównywarkach pożyczkowych. Korzystając z Matchbanker, za jednym kliknięciem, możesz sprawdzić  listę najlepszych ofert pożyczek, pochodzących od bezpiecznych instytucji pożyczkowych.

Sprawdź także stronę internetową pożyczkodawcy

Przed zaciągnięciem pożyczki, dobrze jest także sprawdzić, jak wygląda strona danej firmy pożyczkowej. Strona powinna sprawiać wrażenie profesjonalnej i powinny się na niej znajdować pełne informacje kontaktowe, takie jak dokładny adres, regon, numer telefoniczny oraz email.

Czy warto wybierać tylko oferty od znanych firm?

Wybranie oferty znanej instytucji pożyczkowej może okazać się bezpieczniejsze. Firmy, które działają w branży od lat, mają uznaną markę i wielką liczbę klientów, robią wszystko, aby mieć nieposzlakowaną opinię. Dlatego też, jeśli korzysta się z usług takiej znanej instytucji pożyczkowej, to można czuć się spokojniejszym.

Z drugiej jednak strony, na rynku pożyczek online stale przybywa nowych firm, mających świetne oferty. Nie warto ich skreślać, tylko dlatego, że mają krótszą historię, jednak w przypadku chęci skorzystania z ich usług, warto zachować większą czujność.

Nie przesadzaj z podejrzliwością?

Lekkomyślne decyzje finansowe i np. zaciąganie losowej pożyczki może mieć opłakane skutki. Z drugiej jednak strony, nadmierna podejrzliwość także nie przynosi pozytywnych skutków w decyzjach finansowych. Warto więc zachować umiar i sprawdzać wiarygodność instytucji pożyczkowych. Nie należy jednak z tym przesadzać.