Nie spłacasz długu? Zobacz, jakie są tego konsekwencje

Zaciągnąłeś kredyt lub masz abonament na telefon czy Internet, ale nie uregulowałeś swoich zobowiązań? Postaraj się jak najszybciej rozwiązać tę sytuację, ponieważ niespłacanie długu może prowadzić do poważnych konsekwencji. Co konkretnie może się stać i – co ważniejsze – jak możesz temu zapobiec, nawet jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej? Wyjaśniamy.

smutny mężczyzna przy komputerze

Kiedy podpisujesz umowę kredytową czy dotyczącą abonamentu za jakieś usługi lub nabywasz towar na raty, zobowiązujesz się do uregulowania ciążącej na tobie należności w określonym terminie. Kiedy on minie, a ty nie zapłaciłeś, wierzyciel (a więc np. bank czy firma pożyczkowa) ma prawo upomnieć się o należne mu pieniądze oraz obciążyć cię dodatkowymi kosztami z tego tytułu.

Co może grozić za niespłacenie długu?

Wszystko zależy od tego, jak zachowasz się, gdy przekroczysz termin płatności. Generalnie, konsekwencje, które mogą się pojawić w takiej sytuacji, to przede wszystkim:

1) Naliczenie odsetek za opóźnienie.

Zgodnie z prawem, wierzyciel może naliczyć dodatkowe odsetki za przekroczenie terminu spłaty. Ile wynoszą? Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w spłacie to obecnie 7% w skali roku. Pamiętaj jednak, że w twojej umowie z wierzycielem mogła zostać zapisana inna wartość – maksymalnie może to być dwukrotna wysokość odsetek ustawowych, tj. 14% w skali rocznej. Dodatkowe opłaty są doliczane za każdy dzień.

2) Negatywna decyzja kredytowa…

… a w konsekwencji – problemy, gdy będziesz np. chciał zaciągnąć kolejny kredyt, wziąć sprzęt na raty czy kupić telefon na abonament. Zgodnie z prawem, wierzyciel może przekazać informacje o twoim długu do:

  • BIK – w Biurze Informacji Kredytowej są gromadzone informacje m.in. o kredytach bankowych, tych zaciągniętych w SKOK-ach oraz większości firm pożyczkowych, zarówno te pozytywne, jak i negatywne;
  • BIG-ów, a więc Biur Informacji Gospodarczej. Tu trafiają informacje o niespłaconych długach, których wysokość przekroczyła 200 zł w przypadku osób prywatnych lub 500 zł w przypadku firm. Od ich terminu płatności musi upłynąć co najmniej miesiąc.

3) Windykacja na drodze prawnej…

… a więc pozew sądowy. Samo uczestnictwo w sprawie w sądzie nie należy do przyjemnych doświadczeń, a przede wszystkim pociąga za sobą dodatkowe koszty dla osoby zadłużonej. Warto wiedzieć, że wierzyciel, gdy otrzyma sądowy nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, może również udać się do komornika i zlecić mu dokonanie egzekucji długu. Komornik zaś, jako urzędnik państwowy, może m.in. zająć konto dłużnika, jego wypłatę lub świadczenie z ZUS (renta / emerytura), a nawet należący do niego majątek. Pojawiają się też dodatkowe koszty z tego tytułu.

Jak uniknąć negatywnych konsekwencji posiadania długów?

Długi powstają z różnych przyczyn. Czasem są wynikiem chwilowych problemów finansowych, innym razem – roztargnienia. Jednak w niemal każdej sytuacji, jeśli podejmiesz odpowiednie działania, możesz uniknąć sądu oraz komornika. Co zrobić? Przede wszystkim skontaktuj się z wierzycielem i porozmawiaj. A jeżeli w wyniku zadłużenia stałeś się klientem firmy windykacyjnej, np. Ultimo – masz szansę rozłożyć zobowiązanie na dogodne, niewielkie raty. Możesz to zrobić nawet przez Internet. Wówczas unikniesz wpadnięcia w pętlę zadłużenia, a jedyne dodatkowe koszty zadłużenia, jakie poniesiesz, to odsetki od opóźnienia w spłacie. Nie będziesz jednak narażony na zajęcie konta w banku czy wynagrodzenia.

Wniosek? Jeśli masz długi, nie bój się skontaktować z wierzycielem lub firmą windykacyjną, której jesteś klientem. Możesz na tym tylko zyskać.