Rynek przed Świętami Bożego Narodzenia. Na co i jak wydajemy swoje pieniądze?

TNS OBOP opublikował w zeszłym roku badania, z których wynikało, że na organizację Świąt Bożego Narodzenia Polacy wydali łącznie 26 miliardów złotych (w roku 2013). Czy rok 2014 powtórzy tę sumę? Wątpliwe, bo z roku na rok Polacy przeznaczają coraz większe kwoty, zarówno na samo przygotowanie Wigilii i spędzenie świąt, jak i na zakupy pod choinkę.

W okresie świątecznym wydajemy pieniądze na…

  • W 2013 r. łącznie wydaliśmy 15,6 miliardów złotych na organizację świąt, w tym zakupy, przygotowanie itd.
  • W tym samym roku ponad 10,4 miliardy Polacy wydali na zakup prezentów

Statystyczny Polak wydał w 2013 r. na samą organizację świąt około 505 zł, czyli 14% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W roku 2012 kwota ta wynosiła 491 zł. Z zapowiedzi ekspertów wynika, że w roku 2014 pobijemy tamten wynik.

  • Ciekawostka: Dla porównania Włosi wydali w tamtym roku na święta średnio 287 euro (12% miesięcznego wynagrodzenia), Francuzi – 216 euro (9% przeciętnego wynagrodzenia), Brytyjczycy – 270 Euro (8% miesięcznego wynagrodzenia), a Norwegowie aż 570% (jest to jednak tylko 2% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia).
świąteczny koszyk zakupów
Święta to czas wzmożonych zakupów. Na co wydajemy najwięcej?

Jak i gdzie kupujemy?

Polacy wydali sumarycznie w zeszłym roku o 2,4 miliarda więcej na zakup samych prezentów, w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Statystycznie wydawaliśmy około 371 zł na osobę – jeśli zakupy wykonywane były „stacjonarnie” w znanym nam sklepie, a 222 zł jeśli zakupy były robione w sieci, przez Internet.
Gdzie Polacy kupują najchętniej?

  • 39% Polaków wykonuje zakupy świąteczne w hiper- i supermarketach
  • 35% Polaków wybiera większe galerie handlowe
  • 3% Polaków deklaruje samodzielne wykonywanie prezentów i upominków

Wydatki związane z Sylwestrem

Jak wynika z badań KPMG na organizację Sylwestra lub wyjazdy z nim związane planowaliśmy wydać w zeszłym roku sumarycznie około 9,6 miliarda złotych, co średnio dawało około 655 zł na osobę. Większość sylwestrowych wydatków, bo aż 43%, to wydatki na żywność i napoje alkoholowe. Wysoka „średnia” cena Sylwestra na osobę związana jest ze zwiększeniem wydatków Polaków nieco zamożniejszych, którzy częściej niż w latach poprzednich wybierali na Sylwestra wyjazdy zagraniczne (o 77% więcej) i krajowe (o 29% więcej).

Polacy są bardzo rodzinni

Z badań tej samej firmy wynika, że aż 86% Polaków zamierza przeżyć Święta w domu, ze swoimi najbliższymi. Również w przypadku Sylwestra, większość z nas stawia na spotkania kameralne, domowe, z rodziną i przyjaciółmi – Sylwestra u siebie w domu deklarowało ok. 57% dorosłych Polaków, a spędzonego na prywatce – 13% Polaków.
Ponieważ święta spędzamy najczęściej w domu, kolejnym wydatkiem jest również zakup choinki. Prawie 56% Polaków korzysta z choinek sztucznych, które służą przez kilka lub kilkanaście lat. Jednak 40% ankietowanych deklarowało zakup choinki żywej, a więc jest to wydatek coroczny. Tylko 4% z nas deklarowało spędzanie świąt w ogóle bez choinki.
Jak widać, dla Polaków wciąż ważna jest tradycja, rodzina – i choć pewnie w mniejszym stopniu, to również – religia.