Rynek kredytów hipotecznych w 2019 roku

Kredyt hipoteczny dla wielu osób stał się rozwiązaniem, dzięki któremu mogli spełnić swoje marzenia o budowie domu, zakupie działki lub mieszkania.

domek z banknotów i monet

Takie inwestycje ciężko bowiem pokryć wyłącznie z własnych oszczędności. Przyjrzyjmy się więc nieco bliżej kredytom hipotecznym oraz temu, jak wygląda obecnie sytuacja na ich rynku. Sprawdźmy, czy kredyty tego typu są łatwiej przyznawane oraz ile kosztują.

Sprzedaż kredytów hipotecznych maleje

Kredyt hipoteczny jest sposobem na rozwiązanie wielu problemów z zakupem mieszkania lub domu. Nie da się jednak ukryć, że jest to również zobowiązanie na bardzo długi czas, którego zwyczajnie się obawiamy. Coraz więcej osób nie chce więc decydować się na kredyt, który towarzyszyć będzie im przez większą część dorosłego życia. Wpływ na to ma również fakt, że coraz rzadziej osiadamy w jednym miejscu. Wielu młodych ludzi chce podróżować, zmieniać pracę, móc prowadzić działalność zdalnie. Dla takich osób korzystniejszym rozwiązaniem jest wynajmowanie mieszkania – dzięki temu mogą w każdej chwili przenieść się w inne miejsce w kraju lub wyjechać.

Ale ich wartość rośnie

Czy oznacza to, że sytuacja na rynku kredytów hipotecznych jest zła? Jak się okazuje, nie do końca. Banki nie odczuwają odpływu klientów, ponieważ ci, którzy decydują się na kredyt hipoteczny obecnie bardzo często zaciągają go na znacznie większe kwoty. Wzrost wartości kredytów hipotecznych sprawia, że z perspektywy banków niewiele się zmienia. Ma to wpływ również na klientów. Nie mogą oni bowiem liczyć na znaczące spadki oprocentowania, dzięki któremu kredyt hipoteczny byłby mniejszym obciążeniem.

Procedura przyznawania kredytu wciąż skomplikowana

O ile w przypadku innych produktów bankowych większość formalności możemy obecnie dopełnić przez internet, bez wychodzenia z domu. W przypadku kredytów hipotecznych wciąż jednak nie jest to możliwe. Zbyt duża liczba formalności i dokumentów, które należy złożyć wymaga nieraz kilku wizyt w placówce bankowej. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy doradcy finansowego, który pomaga nam w uzupełnieniu niezbędnych dokumentów. Pozwala to nieco skrócić czas oczekiwania na przyznanie kredytu oraz daje nam pewność, że nie popełniliśmy błędów. Doradca może nam też pomóc w znalezieniu oferty, która jest dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://www.open.pl/kredyt-hipoteczny

Przyszłość instytucji finansowych oraz kredytów hipotecznych

Od kilku lat obserwujemy trend łączenia się banków pod wspólną nazwą. Przejmowanie jednych banków, przez drugie, większe ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa finansowego klientów. Duże instytucje lepiej radzą sobie ze zmianami na rynku oraz są w stanie sprostać oczekiwaniom osób, korzystających z ich usług. Dlatego też, choć w przyszłości możemy mieć dostęp do mniejszej liczby ofert kredytów hipotecznych nie powinniśmy się obawiać. Oznacza to bowiem, że będą to kredyty bezpieczniejsze, lepiej dopasowane do naszych potrzeb i sytuacji na rynku finansowym. Nie musimy więc obawiać się, że mniejsza liczba banków oznaczać będzie mniejszą konkurencję a tym samym wyższe ceny.