Raty kredytu wzrosną?

Niemiła niespodzianka może czekać na kredytobiorców, którzy regulują swoje zobowiązania finansowe. W roku 2018 mogą wzrosnąć raty kredytów z powodu ewentualnej podwyższ ki stóp procentowych. Do połowy roku 2018 mają one pozostać na obecnym poziomie, jednak Rata Polityki Pieniężnej zastanawia się nad zmianą obecnego stanowiska, co wpłynie na wysokość płaconych rat kredytów. Warto przypomnieć, że od roku 2015 wysokość stóp procentowych utrzymuje się na stosunkowo równym poziomie, czy powinniśmy zacząć się obawiać?

Wzrost oprocentowania – kredytobiorcy zapłacą więcej

Od 2015 roku stopa referencyjna utrzymuje się na dość równym poziomie 1,5% jednak Rada Polityki Pieniężnej nie zaprzecza, że w drugiej połowie 2018 roku może dojść do wzrostu. Odbije się to przede wszystkim na wysokości rat płaconych przez osoby zadłużone, których liczba jak doskonale wiemy, jest w Polsce wyjątkowo wysoka.

O tej sytuacji mówił w programie programie „3…2…1… w TVN24 Bis Robert Stanilewicz, który przedstawił następujące prognozy:

  • przy założeniu, że wysokość kredytu mieszkaniowego wynosi 300 000 zł,a jego oprocentowanie około 4% obecna rata kredytu sięga ok. 1 430 zł
  • przy wzroście stóp procentowych o 1 procent, rata kredytu automatycznie wzrasta do około 1 600 zł
Stosy monet
Dodatkowe opłaty zaskakują kredytobiorców

Czy czekają nas inne niespodzianki?

Osoby, które otworzyły popularne konta bankowe bez opłat reklamowane jako darmowe, mogą zastać zaskoczone ich naliczaniem…Szkopuł tkwi w tym, że owszem konta bankowe są darmowe, leczy przy odpowiedniej liczbie zrealizowanych transakcji. Gdy właściciel karty nie dokona ich, może zapłacić za darmowe konto bankowe. Podobnie sprawa się ma z wypłatami z bankomatu. Reklamowanie – darmowych wypłat z bankomatu w całej Polsce, jest w istocie tylko połowiczne prawdziwe. Bowiem dotyczy określanej kwoty, powyżej której w istocie nie zapłacimy za pobranie środków z konta.

Haczyki, które napotykamy w ofertach banków mnożą się, dlatego klienci powinni dokładnie zapoznać się z regulaminem proponowanych usług. Mogą zawsze spytać doradcę w banku o wszelkie szczegóły, a on nas musi poinformować o naliczeniu dodatkowych opłat, który już tak ochocze nie są reklamowane w mediach.