Przyszłość pożyczek internetowych

Rynek chwilówek od zawsze był dynamiczny – zarówno pod względem tempa rozwoju, jak i zmian prawnych które na nim następowały. Niedługo mogą jednak zostać wprowadzone zmiany, które diametralnie zmienią pozabankową rzeczywistość.

Planowane zmiany w pożyczkach

Mowa tutaj o nowelizacji ustawy o kredycie konsumenckim i innych ustaw – sporo proponowanych przepisów ma na celu zwiększenie ochrony klienta w stosunku do pożyczkodawcy i są to niewątpliwie dobre zapisy, chwalone przez większość zainteresowanych stron. Największe emocje wzbudziła jednak propozycja nowelizacji limitów pozaodsetkowych. Ich poziom jest przedmiotem gorącej dyskusji, bowiem aktualna propozycja zagraża według wielu rentowności legalnej działalności pożyczkowej. Dla osób z przeciętną zdolnością kredytową może oznaczać to koniec możliwości uzyskania legalnego finansowania, tak jak ma się to obecnie (http://chwilowki-online.org/pozyczki-bez-zdolnosci-kredytowej).

Na razie “po staremu”

Jaka jest przyszłość pożyczek internetowych?

Projekt jest w fazie opiniowania, na razie naturalnie dla klientów nie zmieniło się za wiele – podchodząc do wyboru oferty, trzeba pamiętać o kilku rzeczach:

Przede wszystkim trzeba rozważyć kwestię związaną z kosztami – sektor pozabankowy charakteryzuje się wysokim RRSO pożyczek, co sprawia iż trzeba poświęcić dłuższą chwilę na znalezienie relatywnie taniej oferty.

Drugą sprawą jest promocja pierwszej darmowej pożyczki. Dla sporej części klientów może to wyglądać na jakiś podstęp, jednak głębsza analiza takiej oferty nie pozostawia złudzeń – w wielu firmach pożyczkowych jako nowy klient mamy obecnie szanse pożyczenia pieniędzy na prawdziwe 0%. Jeśli ktoś chciałby doszukać się haczyka, może na siłę za taki uznać konieczność terminowej spłaty – tylko wtedy RRSO wynosi zero i nie ponosimy kosztów za pierwszym razem.

Oprócz tego należy zachować oczywiście czujność – sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy i koniecznie przeczytać umowę ramową pożyczki.

Uwaga na pętle zadłużenia

Przy szybkich pożyczkach online należy jednak przestrzec przed wpadnięciem w spiralę zadłużania – pożyczenie pieniędzy jest bardzo komfortowe (słynne 15 minut), jednak nie każdemu spłata zobowiązania przychodzi równie łatwo, lekko i przyjemnie. Doradzić można tutaj tylko i wyłącznie zdrowy rozsądek – nikt nie jest w stanie tak dobrze ocenić naszej sytuacji jak my sami. Niestety ma to jedną wadę – nasza ocena jest subiektywna, dlatego warto poradzić się jeszcze kogoś zaufanego – członka rodziny bądź przyjaciela. Oczywiście wydłuży to oczekiwanie na pieniądze, jednak z drugiej strony może uchronić przed mało odpowiedzialną decyzją.