Procedury wnioskowania o pożyczkę przez internet

W Polsce działa coraz więcej firm udzielających pożyczek przez internet. Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie zobowiązania w jednej z nich, powinieneś wiedzieć jak wygląda procedura składania wniosku w sieci.

Rejestracja w serwisie

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest rejestracja w serwisie pożyczkowym. W większości z nich procedura rejestracji wygląda tak samo. Nierzadko jest ona równoznaczna ze złożeniem wniosku pożyczkowego. Aby zarejestrować się w wybranym serwisie należy kliknąć w odpowiednio oznaczony link znajdujący się na stronie. Następnie trzeba wypełnić formularz rejestracyjny, który ukazuje się na ekranie. Wpisując swoje dane do formularza należy pamiętać, żeby były one zgodne z prawdą, bowiem od tego zależy czy przyznana zostanie Ci pożyczka.

Opłata rejestracyjna

Wysoka opłata weryfikacyjna powinna budzić podejrzenia.
Wysoka opłata weryfikacyjna powinna budzić podejrzenia.

Kolejnym etapem jest wpłata opłaty rejestracyjnej lub weryfikacyjnej (obie nazwy funkcjonują w terminologii pożyczkowej). Najczęściej opłata ta wynosi od kilku groszy do ok. 10 złotych. Kwotę określoną w regulaminie należy przesłać z konta bankowego, na które w przyszłości mają zostać przelane pożyczone pieniądze. Dzięki przelewowi pracownicy firmy pożyczkowej, weryfikują główne dane potencjalnego klienta.

Składanie wniosku

Wiele stron pośredniczących w udzielaniu pożyczek przez internet posiada formularz rejestracyjny połączony z wnioskiem pożyczkowym. Są jednak i takie, w których oba te dokumenty są rozdzielone. W tym drugim wypadku poza formularzem z danymi osobowymi wypełnianym podczas rejestracji, konieczne jest uzupełnienie rubryk formularza wniosku, a następnie przesłania go za pośrednictwem internetu.

Dokumenty dołączane do wniosku

Pożyczki przez internet są bardzo często utożsamiane z pożyczkami „bez zaświadczeń”, czy „bez BIK”. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak jest. Niektóre firmy pożyczkowe wymagają od swoich klientów zaświadczenia o zarobkach, kopii PIT, albo wyciągu z banku. Jeśli firma, którą wybierasz wymaga dostarczenia powyższych, lub innych, dokumentów, najczęściej należy je zeskanować i dołączyć do wniosku w wersji elektronicznej.

Weryfikacja wniosku i przyznanie pożyczki

Po złożeniu przez Ciebie wniosku, pracownicy wybranego pożyczkodawcy zweryfikują Twoje dane i wydadzą decyzję o przyznaniu pożyczki, o którą się starasz. Najczęściej sprawdzanie potencjalnego klienta trwa bardzo krótko, jednak warto wiedzieć, że nie zawsze jest to „kilkanaście minut” – jak w reklamie.