Praca w UK, a kwestia brexitu – co się zmieni?

Kiedy pojawiły się pierwsze informacje o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, na Polaków mieszkających na Wyspach padł blady strach, ponieważ nikt nie wiedział, czego można się w takiej sytuacji spodziewać. Na szczęście w miarę jak postępowały negocjacje pomiędzy rządem Anglii a strukturami unijnymi, stało się jasne, że obu stronom zależy, aby prawa Polaków oraz innej narodowości emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii pozostały niezmienione.

puzzle symbolizujące rozstanie Wielkiej Brytanii i UE

Na szczęście bez zmian

Brytyjsko-unijna ugoda stanowi, że każdy Polak, który legalnie mieszka oraz pracuje w Anglii, zachowa swoje obecne prawa po wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur europejskich. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż prawo to obejmie także emigrantów, którzy dopiero pojawią się na Wyspach, jednakże zdążą przed wyjściem Brytyjczyków z UE, czyli przed 29 marca 2019 roku. Oznacza to, że mieszkając w Anglii legalnie, po pięciu latach nadal można starać się o status osoby osiedlonej niezależnie czy ten okres minął przed wyjściem UK z Unii Europejskiej, czy po tej dacie.

To doskonała wiadomość zarówno dla osób mieszkających w Wielkiej Brytanii, jak i ich rodzin, ponieważ prawo dotyczy także małżonków, partnerów oraz niedorosłych dzieci. Jedyna niedogodność, jaka wystąpi w związku z Brexitem to konieczność dokonania stosownych formalności w związku z otrzymaniem tymczasowego pobytu – dla osób które są w UK poniżej 5 lat oraz statusu osoby osiedlonej – dla wszystkich którzy na Wyspach mieszkają i pracują powyżej 5 lat. Szacuje się, że koszt wydania tych dokumentów nie przekroczy kosztu wydania brytyjskiego paszportu.

Praca w UK, kredyt w Polsce

W obliczu powyższych danych można przypuszczać, że niewielu Polaków zdecyduje się na powrót do kraju, a pewna ilość zdecyduje się na ten kierunek emigracji zarobkowej jeszcze przed końcem marca 2019, aby zachować pełnię praw. Doświadczenie pokazuje jednak, że polscy obywatele mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii najchętniej korzystają z instrumentów finansowych, jakie oferują polskie instytucje finansowe. Pożyczki dla Polaków w UK czy kredyt konsolidacyjny UK nasi rodacy biorą w kraju. Jako powód takiego działania podają przede wszystkim możliwość dokładnego zapoznania się z dokumentami w ojczystym języku oraz zaufanie do znanych od lat firm oferujących kredyt w Anglii.

flaga Wielkiej Brytanii i UE

Warto skorzystać z pomocy

Aby ubiegać się o kredyt w UK udzielony przez polski bank, należy spełnić szereg wymagań. Różnią się one zależnie od tego, o jaki rodzaj finansowania się staramy oraz zależnie od instytucji finansowej, jaka środki nam oferuje. Na szczęście nie trzeba specjalnie przylatywać z Wielkiej Brytanii i odwiedzać każdego banku po kolei, żeby wybrać najlepszą ofertę. Można to zrobić zdalnie, podejmując współpracę z doświadczonym doradcą kredytowym. Taką pomoc oferuje np. Operator Bankowy Aconto. Doradca zorientuje się, w których bankach jest największe prawdopodobieństwo otrzymania interesującego nas finansowania na najlepszych warunkach. Następnie pomoże nam we wszystkich formalnościach i przeprowadzi nas przez cały proces uzyskiwania pożyczki gotówkowej czy kredytu hipotecznego. Nie trzeba dodawać, że taka pomoc oszczędza zarówno czas, jak i pieniądze. Tak więc niewątpliwie warto z niej skorzystać.