Choć na polskim rynku finansowym już od kilku lat działają firmy pośredniczące w pożyczkach społecznościowych, są one nadal niemal nieznane. Zaledwie garstka ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją, a szkoda, gdyż to bardzo ciekawy produkt finansowy.
Pożyczki społecznościowe – co to takiego?
Obecnie w sieci można znaleźć co najmniej kilka stron pośredniczących w pożyczkach społecznościowych. Za ich pomocą osoby poszukujące gotówki mogą pożyczyć pieniądze, a osoby posiadające ich nadmiar zainwestować w pożyczkę.
Serwisy pożyczkowe do czego służą?
Serwisy internetowe umożliwiają wirtualne spotkanie potencjalnego pożyczkodawcy z pożyczkobiorcą. Właściciele serwisów pośredniczących w pożyczkach społecznościowych pobierają niewielkie opłaty za udostępnienie rozwiązań technicznych oraz pomoc w weryfikacji danych użytkowników, zarówno pożyczkobiorców jak i pożyczkodawców.
Czy opłaca się zaciągać pożyczkę społecznościowe?
Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie każdy osobiście. Jednak jest to ciekawa alternatywa dla banków i firm pożyczkowych. Niestety ma zarówno swoje wady jak i zalety. Przede wszystkim dostęp do pożyczek społecznościowych ma każdy. Wniosek o taką pożyczkę może złożyć zarówno osoba pracująca jak i bezrobotna, może to być osoba, która ma czyste konto kredytowe lub taka, która ma spore zadłużenie. Pożyczkę może tu otrzymać każdy, kto potrafi przekonać potencjalnych pożyczkodawców, że będzie w stanie ją spłacić. Pożyczki społecznościowe mają jeszcze kilka ciekawych cech. Przede wszystkim, podobnie jak kredyty bankowe, są rozłożone na raty. Ilość rat każdy pożyczkobiorca może ustalić samodzielnie. Także oprocentowanie pożyczki, pożyczkobiorca sam sobie narzuca. Takiej możliwości nie ma ani w firmach pożyczkowych ani w banku. Warto również wspomnieć, że kwota, którą można pożyczyć bywa bardzo elastyczna. W zależności od serwisu pożyczkowego można starać się o pożyczki od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niestety pożyczki społecznościowe mają również swoje wady. Największą z nich jest to, że nigdy nie wiadomo czy znajdzie się osoba, która zechce zainwestować w taką pożyczkę. Mimo wszystko, jeśli mamy zamiar pożyczyć pieniądze warto zapoznać się również z ofertą pożyczek społecznościowych.
Czy opłaca się inwestować w pożyczki społecznościowe?
Osoby, które posiadają nieco więcej gotówki i chcą ją zainwestować mogą skorzystać z możliwości jakie dają pożyczki społecznościowe. Jak się okazuje to bardzo dobry sposób inwestowania pieniędzy, aczkolwiek trzeba poświęcić nieco czasu, aby poznać tajniki działania takich pożyczek. Warto wymienić kilka najważniejszych cech inwestycji w pożyczki. Przede wszystkim pieniądze w nie zainwestowane są wyżej oprocentowane niż zwyczajne lokaty bankowe. Oczywiście mówiąc o zarobkach należy wziąć pod uwagę również ryzyko, że pożyczkobiorca okaże się nierzetelny i nie spłaci swoich wierzytelności, jednak jak wynika z wypowiedzi znawców tego rynku, zazwyczaj udaje się na pożyczaniu pieniędzy sporo zarobić. Ważne jest tylko, aby to robić umiejętnie i z głową.