Pożyczki ratalne. Jak wybrać najlepszą?

Pożyczki ratalne stają się coraz ciekawszą alternatywą dla kredytów bankowych. O czym pamiętać przy wyborze jednej z nich?

Ofertę sektora pozabankowego do niedawna kojarzyliśmy wyłącznie z chwilówkami. Pod tym określeniem kryją się pożyczki udzielane na stosunkowo niskie kwoty, spłacane w jednej racie, o okresie kredytowania wahającym się od tygodnia do trzech miesięcy. Ich specyfika jest zupełnie inna niż kredytów gotówkowych i nie powinniśmy traktować ich jako alternatywy dla oferty banków.

Nie można powiedzieć tego o pozabankowych pożyczkach ratalnych. Tego typu produkty finansowe coraz częściej pojawiają się w ofercie firm pożyczkowych. Co najważniejsze, coraz częściej są też wybierane przez klientów, którzy z różnych względów wolą je od tradycyjnych kredytów. Warto więc dowiedzieć się, kiedy wybrać jedną z takich pożyczek, jak ich szukać i na co uważać przy wyborze konkretnej oferty.

Pożyczki ratalne – zalety

Pozabankowe pożyczki ratalne są bardzo podobne do kredytów gotówkowych. W obu przypadkach identyczna jest procedura spłaty, łączy je też fakt, że zaciągając je nie musimy wyjaśniać pożyczkodawcy, na co planujemy przeznaczyć pieniądze. Nad kredytami bankowymi pożyczki przeważają, jeśli chodzi o:

  • łatwość zaciągnięcia: wniosek możemy wypełnić online, co w przypadku kredytu jest niemożliwe. Jest on też mniej skomplikowany, a procedura jego rozpatrywania – dużo krótsza;
  • mniejsze wymagania: o pożyczkę ratalną z powodzeniem mogą ubiegać się osoby zatrudnione na umowy cywilno-prawne oraz utrzymujące się z renty, emerytury lub świadczeń socjalnych. Firmy pożyczkowe nie wymagają ponadto dochodów tak wysokich, jak banki.

Mniejsze wymagania wobec pożyczkobiorców dla firmy oznaczają jednak większe ryzyko. To sprawia, że popularne „ratalki” są nieco droższe od kredytów bankowych i udzielane na mniejsze kwoty oraz krótsze okresy.

Gdzie szukać pożyczek ratalnych?

Pożyczki ratalne w swojej ofercie ma wiele firm z sektora pozabankowego, a ich liczba stale rośnie. To zaś sprawia, że wybór najkorzystniejszej dla nas oferty może okazać się naprawdę trudny. Zadanie to ułatwią nam porównywarki takie jak ta dostępna https://www.money24.pl/pozabankowe-pozyczki-ratalne/. Korzystając z nich, szybko porównamy kilkanaście różnych ofert i dowiemy się, jakie kwoty oraz warunki spłaty oferują nam poszczególni pożyczkodawcy. Po wyborze odpowiedniej oferty możemy zaś bezpośrednio przejść na stronę firmy i tam wypełnić wniosek online.

Jak wybrać pożyczkę ratalną?

Korzystając z porównywarek, warto jednak wiedzieć, którymi czynnikami należy się kierować, by wybrać najlepszą ofertę. O kosztach danej pożyczki najwięcej powiedzą nam:

  • RRSO – roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Wskaźnik ten informuje nas, jaką część całkowitej kwoty kredytu stanowią jego koszty – odsetki, prowizja oraz ewentualne ubezpieczenia i inne opłaty. Im ta wartość jest niższa, tym tańsza będzie dana pożyczka;
  • formularz informacyjny, w którym powinny być wyszczególnione wszystkie poniesione przez pożyczkobiorcę opłaty. Jego najważniejsza część to przykład reprezentatywny.

Zaciągając pożyczkę ratalną warto też sprawdzić, czy pożyczkodawca zastrzega sobie prawo do naliczenia opłaty rekompensacyjnej w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania. Przy odpowiednio dużej kwocie i długim okresie kredytowania taka praktyka jest dopuszczona przez prawo.