Pożyczki podobne do Providenta – jak działają, na czym to polega?

uścisk dłoni
Firm mających podobną ofertę do Providenta jest wiele.

Provident Polska to najstarsza i najbogatsza firma pożyczkowa w Polsce. Pożyczki gotówkowe proponuje Polakom nieprzerwanie od 1997 roku. Należy do międzynarodowej grupy Personal Finance notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie oraz na London Stock Exchange. Wielkość firmy i jej doświadczenie nie idzie jednak w parze z renomą, mimo wszystko – wcześniej i teraz – powstają firmy kopiujące sposób działania Providenta.

W jaki sposób firmy upodabniają się do Providenta?

Provident różni się od typowych parabanków w tym, że proponuje pożyczki na dłuższy okres spłaty (30, 46, 60 czy nawet 90 tygodni). Spłata pożyczki odbywa się, co tydzień w wyznaczonym wcześniej dniu. Taka praktyka spłat również wypracowana została przez firmę Provident.
Ponadto firma nie zatrzymuje się na maksymalnej kwocie pożyczki do 2-3 tysięcy złotych, a proponuje pożyczki nawet do 10 tysięcy.

Możliwość obsługi domowej

Większość parabanków działa całkowicie online przez Internet. Provident wprowadza za to dwa rodzaje pożyczek:

  • Pakiet standard, z możliwością obsługi online (pożyczka wpłacana na konto, raty spłacane poprzez bankowość online)
  • Pakiet z obsługą domową (każdemu klientowi przydziela się pracownika, który będzie „ściągał” dług i odbierał raty pożyczki)

Właśnie ten drugi sposób udzielania pożyczek kopiowany jest przez nowe firmy pożyczkowe. Jest on najczęściej proponowany ludziom w średnim wieku i emerytom. Niestety, koszt pożyczki z „obsługą domową” wzrasta kilkukrotnie w odniesieniu do jej pierwotnej wartości. Ze śmiałością powiedzieć można, że to jedne z najdroższych pożyczek, jakie można uzyskać na rynku mikropożyczek w Polsce.

Kontrowersje wokół działalności podobnych do Providenta

W Polskim prawie istnieje zapis, który zabezpiecza pożyczkobiorcę przed nieuczciwymi praktykami pożyczkodawcy. Między innymi, każdy pożyczkobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty swojej pożyczki czy kredytu, bez ponoszenia kosztów prowizji i oprocentowania za cały okres trwającej pożyczki. Provident i podobne mu firmy, łamią ten zapis – nie zwraca się klientom kosztów obsługi domowej i ubezpieczenia – nawet, jeśli klient spłaci pożyczkę na długo przed terminem ostatecznej spłaty. Wyrok w tej sprawie – odnośnie działalności Providenta – został wydany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2009 roku. W 2011 roku ostateczna decyzja w tej sprawie została podjęta przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na korzyść UOKiK.

Inne problemy z pożyczkami typu Provident

Sama firma Provident została ukarana pod koniec ostatniego roku (2013) karą w wysokości 12,3 milionów złotych za brak informowania klientów o rzeczywistych kosztach udzielanych pożyczek. Następna kara w wysokości 480 tysięcy została nałożona przez UOKiK za reklamy Providenta, które wprowadzały klientów w błąd, co do działalności firmy.

W reklamach Providenta sugerowano, że jest to jedyna firma, która daje możliwość odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni – podczas, gdy jest to prawo każdego pożyczkobiorcy zapisane w ustawach dot. kredytów konsumenckich

Jakie firmy działają podobnie?

Ofertę podobną do Providenta przedstawiają następujące firmy pożyczkowe:

  • Optima Pożyczki
  • EuroCent, Marka S.A.
  • Tempo Finanse
  • Axcess Financial
  • Ambulance Banking
  • Bocian Pożyczki

Zapraszamy Państwa do pozostawiania własnych opinii w tej kwestii. Czy pożyczki podobne do Providenta są bezpieczne dla konsumentów, czy lepiej wybierać inne parabanki?

1 thought on “Pożyczki podobne do Providenta – jak działają, na czym to polega?

  1. W większości przypadków koszty kredytu w RRSO mają kilka dziesiat na nawet kilkaset procent co to oznacza iż dużo mniejszą są kary umowne.
    Dla porównania maksymalne oprocentowanie kar umownych wynosi nominalnie16% (co odpowiada RRSO 17%) w skali roku, dla porównania provident oferuje 60% jako jedna z tańszych firm tego rodzaju.
    Wbrew pozorom banki zwykle nie są lepsze bo promują oferty z RRSO między 20-40% dla ofert z ubezpieczeniem.
    Alternatywą są pożyczki społecznościowe tu sprawa wygląda dużo lepiej RRSO 10-20% daje dość przystępne wartości.
    Oczywiście też zawsze można wybrać opcje bez ubezpieczenia w banku 🙂

Comments are closed.