Pożyczki lichwiarskie są karalne

Lichwy czyli pożyczki lichwiarskie są jedną z najgorszych oraz nietycznych form pożyczania pieniędzy. Z reguły proponowane osobom w potrzebie, często zadłużonym cechują się wysokimi odsetkami, w wyniku czego pożyczkobiorca traci znacznie więcej niż zyskuje. Niestety osoby, które oferują tego rodzaju rozwiązania to najczęściej wyzyskiwacze, a z uwagi na to, że lichwa jest przestępstwem (art. 304 Kodeksu karnego), grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. Niestety ów naciągacze proponują szybkie pożyczki w dość wysokich sumach nawet dla dłużników z komornikiem. Oni zaś, wabieni hasłami łatwy i ekspresowych kredytów, decydują się na podpisanie dokumentów, które w przyszłości przyniosą im ogromne straty.

Mężczyzna chowa głowę w dłoniach
Pożyczki lichwiarskie mogą doprowadzić do poważnego zadłużenia

Czym tak naprawdę jest pożyczka lichwiarska

Lichwa to po prostu pożyczka na wysoki procent, która wykorzystuje przymusowe położenie osób zaciągających to zobowiązanie finansowe. Wiceminister sprawiedliwości Andrzej Warchoł zapowiedział wprowadzenie pewnych regulacji prawnych, które pomogą odróżnić pożyczki lichwiarskie. Jasno wytyczone przepisy będą stanowiły o tym, czy działanie prowadzone przez konkretną osobę czy firmę nosi znamiona przestępstwa. Dotyczy to także instytucji, które świadczą pożyczki na zbyt wysoki procent, znacznie wyższy niż limit wyznaczony w ustawie antylichwiarskiej. Niestety opłaty za zobowiązania finansowe nie są często ujawniane, a przez to osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej łatwo zawierzają takim firmom. Wiele z nich przeniosło się także do internetu, gdyż ten masowy środek przekazu dociera niemal do wszystkich konsumentów. Dotychczasowe przepisy miały wiele luk prawnych. Bowiem zwalniały z kary lichwiarza, który zdawał sobie sprawy z tego, że dany pożyczkobiorca znajduje się w przymusowym położeniu. W ten sposób wyzyskiwacze łatwo się wybraniali i kontynuowali swoją budzącą wątpliwość działalność.

O czym należy pamiętać zaciągając pożyczki pozabankowe

Bardzo istotnym elementem, przed podjęciem decyzji o pożyczkę, jest sprawdzenie listy ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Zamieszcza ona bowiem podmioty,o których jest podejrzenie że działały lub w rzeczywistości działają niezgodnie z prawem. Jeśli firma bądź osoba prywatna, która świadczy kredyty znajduje się na ów liście, to sygnał ostrzegawczy dla nas i powinniśmy zrezygnować ze starania się o kredyt. Ponadto każda instytucja winna podawać koszt obsługi pożyczek oraz roczne oprocentowanie. Jeśli przekracza on limit narzucony w ustawie antylichiwarskiej (koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 100% pożyczonej sumy) wówczas nie powinniśmy korzystać z jej usług.