Pożyczki hipoteczne – porównanie ofert banków

schemat prezentujący wymianę domu za pieniądzePożyczka hipoteczna to zobowiązanie finansowe, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona dla nieruchomości, której pożyczkobiorca jest właścicielem. W odróżnieniu od kredytu mieszkaniowego, uzyskane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel (nie związany z prowadzeniem firmy) a maksymalna wysokość pożyczki sięga zwykle określonej wartości (od 60 do 80%) nieruchomości. Okres kredytowania jest zbliżony do tradycyjnego kredytu hipotecznego, odpowiednio długi by móc regulować swoje zobowiązanie w wygodnych, niewysokich comiesięcznych ratach. Wiele banków ponadto oferuje możliwość czasowe zawieszenia spłaty pożyczki określanego jako wakacje kredytowe, co niewątpliwie stanowi wsparcie dla klientów przechodzących chwilowe problemy finansowe. Poniżej prezentujemy propozycje pożyczek hipotecznych świadczonych przez różne banki komercyjne w Polsce.

Pożyczki hipoteczne – porównanie ofert banków

 Maksymalna wysokość pożyczkiOkres kredytowania [lata]RRSO [%] dla reprezentatywnego przykładu
PKO
60% wartości nieruchomości205,99
mBank
500 000 zł206,25
Bank Pocztowy
500 000 zł308,11
ING Bank Śląski
80% wartości nieruchomości256,94
City handlowy
70% wartości nieruchomości205,04
Bank Millennium
70% wartości nieruchomości206,51

Pożyczki hipoteczne to produkty adresowane do osób mających nieograniczone prawo do nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia. Nie może być ona obciążona innym kredytem. Warunkiem koniecznym do finalizacji umowy jest uzyskanie wpisu do księgi wieczystej nieruchomości.

Pożyczki hipoteczne – podsumowanie

PKO Bank Polski

Bank PKO świadczy pożyczki hipoteczne, których górna granica stanowi 60% wartości nieruchomości (maksymalnie 3 mln złotych) a okres kredytowania sięga 20 lat. Nie wymaga od właścicieli dostarczenia odpisu z KW w przypadku tych mieszkań lub domów, które znajdują się w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych. To zdecydowanie skraca procedurę aplikowania o wybraną kwotę pieniędzy.

mBank i Bank Pocztowy

mBank udziela pożyczek z zabezpieczeniem w postaci hipoteki do maksymalnie 500 000 zł. Spłata następuje w ratach równych lub malejących. Klient ma prawo w dowolnym czasie uregulować częściową lub całkowitą kwotę zobowiązania. Bank Pocztowy ma również do zaproponowania pożyczki hipoteczne nie przekraczające 500 000 zł na 30 lat. Tutaj możliwe jest prolongowanie okresu kredytowania a także wcześniejszy zwrot całej sumy bez dodatkowych opłat.

ING, City handlowy i Bank Millennium

ING Bank Śląski udzieli nam pożyczki hipotecznej ze spłatą w ratach równych lub malejących na 25 lat do 80% wartości danej nieruchomości. Do wyboru jest oferta: łatwy start z obniżonymi kosztami obsługi kredytu lub lekka rata z niższymi ratami w całym okresie kredytowania. Gdy poszukujemy niedrogich produktów hipotecznych na realizację dowolnych planów znajdziemy je w banku City handlowy. Tam RRSO wynosi jedynie 5,04% a kwota kredytu sięga do 70% wartości nieruchomości. Bank Millenium z kolei zaproponuje nam pożyczkę z 0% prowizji, której wysokość to maksymalnie 70% wartości przedmiotu zabezpieczenia.