Zaostrzone przepisy dotyczące udzielania kredytów przez banki sprawiły, że wiele osób kieruje swoje kroki w stronę firm pożyczkowych. Dodatkowym atutem chwilówek wydaje się brak weryfikacji klienta. Jak się jednak okazuje jest to bardzo często jedynie złudzenie.
Pożyczki bez zaświadczeń o dochodach
Wiele firm pożyczkowych reklamując swoje usługi posługuje się hasłem „pożyczki bez zaświadczeń”. Jak się jednak okazuje firmy te zamiast zaświadczenia o dochodach wymagają innych dokumentów, które wykazują wysokość dochodów. Doskonałym przykładem tego typu działań są popularne pożyczki, gdzie wymagane jest przedstawienie swojego PIT-u, albo kilkumiesięcznego wyciągu z banku. Warto pamiętać, że te dokumenty bardzo wyraźnie wskazują wysokość osiąganych przychodów.
Pożyczka bez BIK
Nierzetelni pożyczkobiorcy mogą trafić na listę BIK (Biura Informacji Kredytowej). Jest to swego rodzaju sposób ochrony przyszłych pożyczkodawców przed klientami, którzy nie spłacają swoich wierzytelności. Wszystkie banki, przed udzieleniem kredytu, mają obowiązek dokładnie sprawdzić potencjalnego klienta. Warto jednak wiedzieć, że taki obowiązek nie jest nałożony na firmy pożyczkowe, popularnie zwane parabankami. Tym samym często możemy spotkać się z „pożyczkami bez BIK”. Wiele osób uważa, że „pożyczka bez BIK” jest równoznaczna z „pożyczką bez weryfikacji klienta”, ale jest to pomyłka. Wprawdzie firmy pożyczkowe, w większości wypadków, nie korzystają z bazy BIK, co jednak nie oznacza, że nie weryfikują wiarygodności swoich klientów. Warto wiedzieć, że w sieci istnieje co najmniej kilka różnych, powszechnie dostępnych list dłużników, z których korzystają parabanki. Dlatego jeśli jesteśmy po uszy zadłużeni nie powinno nas dziwić, że również tego rodzaju instytucje odmówią nam pożyczki.
Pożyczki dla każdego
Jak można zatem zauważyć pożyczki parabankowe wcale nie są „pożyczkami dla każdego”. Osoby, które nie mogą poświadczyć swoich dochodów w wymagany przez pożyczkodawcę sposób lub znajdują się na listach dłużników nie mają szans na uzyskanie pieniędzy. Jednakże warto wiedzieć, że niektóre parabanki weryfikują również inne dane o swoich klientach. Niektóre firmy dokładnie określają przedział wiekowy osób, które mogą ubiegać się o pożyczkę. Można spotkać się z zastrzeżeniem, że osoby prowadzące własną działalność gospodarczą lub prowadzące gospodarstwo rolne nie otrzymają pożyczki. Są również firmy pożyczkowe, które nie zgadzają się na udzielenie pożyczki studentom lub osobom niepracującym. Regulaminy poszczególnych firm pożyczkowych bardzo szczegółowo określają grupę docelową, do której skierowana jest ich oferta. Tak więc nie powinno nikogo dziwić, że „pożyczka dla każdego” wcale taką nie jest.