Pożyczka na skradziony dowód! Nie daj się oszustom

Strata dokumentów może obecnie niestety kosztować bardzo wiele i to w dosłownym tych słów znaczeniu. Rynek mikropożyczek online zrewolucjonizował sposób, w jaki patrzymy na pożyczki i zobowiązania, ułatwił również wielu osobom dostęp do takiej samopomocy finansowej, niestety – otworzył wrota również przed oszustami. Co zrobić, gdy zaginie dowód, jak nie dać się oszustom?

Nie tylko pożyczki…

Starta dokumentów może oznaczać przede wszystkim niepożądany kredyt lub pożyczkę na naszym koncie, tylko, że bez pieniędzy, a do spłaty. Oszuści wykorzystują dane z dowodów do zawierania umów pożyczkowych, sami odchodzą z pieniędzmi, nam zostawiają… spłatę i odsetki. Ale nie tylko, podobnie zostają podpisywane również umowy z operatorami telefonii komórkowej. Złodziej znika z nowym telefonem, a właściciel dokumentów pozostaje, jako prawna osoba spłacająca złodzieja.

portfel zamknięty kłódką
Pamiętaj, że w wielu przypadkach można zaciągnąć pożyczkę na sam dowód osobisty!

Jak wyjaśnia policja, do podobnych wyłudzeń dochodzi cały czas. Ofiarami padają zwykli obywatele. Złodzieje potrafią na skradzione dokumenty zaciągnąć szybką pożyczkę, kupić nowego smartfona, telefon, czy nawet komputer – bez przymusu opłacenia zakupu w chwili odbioru towaru.

Co zrobić, gdy zaginą dokumenty?

Przede wszystkim działać od razu: nie wolno czekać i odwlekać załatwienia wszystkich spraw na później. Wystarczy parę dni zwłoki, aby oszust mógł podszyć się pod nas i zaciągnąć niepotrzebną pożyczkę. Zazwyczaj jednak wystarczy nawet jedna godzina!

  • Gubiąc dowód należy niezwłocznie zgłosić się do instytucji, która go wydała (w urzędzie gminy, u burmistrza, czy u wójta);
  • Jeśli podejrzewamy kradzież dokumentów i dowodu osobistego, wówczas najpierw musimy udać się na policję.

Następnym krokiem, w obu przypadkach, powinna być wizyta w swoim banku i zgłoszenie zaginięcia czy skradzenia dokumentów. Dzięki wypełnieniu w banku odpowiedniego formularza, informacja o zaginiętym dowodzie tożsamości zostanie umieszczona w centralnej bazie Dokumentów Zastrzeżonych.

Szybkie działanie w Internecie

Każda osoba, która zgłosi zaginięcie swojego dowodu osobistego ma możliwość bezpłatnego sprawdzenia unieważnienia swojego dokumentu – czy unieważnienie to już weszło w życie, czy jeszcze nie. W tym celu należy postępować zgodnie z instrukcją zawartą na poniższej stronie. Wymagane jest również założenie konta ePUAP.

Sprawdź swój dowód: https://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-czy-dowod-jest-uniewazniony

Jak się legitymować bez dowodu?

Gubiąc dowód i zgłaszając ten fakt do odpowiednich instytucji automatycznie otrzymuje się stosowne zaświadczenie, które jest ważne przez następne dwa miesiące. Jeśli jednak w ciągu dwóch miesięcy otrzymamy nowy dowód, zaświadczenie oczywiście straci już swoją ważność na rzecz nowego dowodu.

1 thought on “Pożyczka na skradziony dowód! Nie daj się oszustom

  1. Takich oszustów pojawia się coraz więcej. Tak samo jest z firmami, które pożyczają pieniądze. Trzeba być naprawdę czujnym. Ja pożyczałam pieniądze od moneyman i nie żałuję. Spłacone, zamknięte i zero problemów.

Comments are closed.