Poznaj z nami markę SosBIK

SOS oznacza w alfabecie międzynarodowym wołanie o pomoc. Marka nawiązuje do tego skrótu dodając do niego sufiks – BIK, oznaczający Biuro Informacji Kredytowej. Oferta firmy widocznie dedykowana jest więc osobom mającym problem z negatywną historią kredytową w BIK, które mimo wszystko potrzebują szybkiej i sprawdzonej pożyczki od zaufanej firmy pożyczkowej. Sprawdzimy dzisiaj, czy SosBIK zasługuje właśnie na takie miano.

Jak prezentuje się SosBIK w Internecie?

Strona internetowa firmy znajdująca się pod adresem www.sos-bik.pl z pewnością nie zachwyca. Po pierwsze wykonana jest dość nagannie, bez zachowania jakiejś spójności oraz jakiegokolwiek odgórnego ładu. Nie znajdujemy na niej wielu zakładek, regulaminów, przykładowych umów pożyczki – klient dowiaduje się z niej o samej firmie bardzo niewiele.
Najbardziej rażące są jednak reklamy Google umieszczone na samym środku witryny w dwóch jej najbardziej widocznych miejscach – przed główną treścią oraz w głównym menu. To wręcz niedopuszczalne, żeby robić swojej własnej firmie tak dużą antyreklamę.

SosBIK to oferta Providenta?

Jednak nie to jest w ofercie tej najgorsze. Okazuje się bowiem, że SosBIK nie jest oddzielną i autonomiczną firmą pożyczkową, jak można by się tego spodziewać po przedstawionej ofercie. Nigdzie jednak klient nie zostaje również poinformowany, jaka firma czy spółka zarządza przedstawioną stroną internetową. Dopiero przy wypełnianiu (niby) wniosku pożyczkowego czytamy małym drukiem, co następuje:

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez Provident Polska SA w celu udzielania mi dodatkowych informacji o oferowanych produktach, w tym na przesyłanie tych informacji drogą elektroniczną (SMSem i emailem), w szczególności w przypadku, gdy nie dojdzie do zawarcia umowy.

Dowiadujemy się tu dodatkowo drugiej rzeczy. Przechodząc na stronę z „wnioskiem pożyczkowym” tak naprawdę wypełniamy wniosek subskrypcji, zapisując i wysyłając nasze dane osobowe firmie Provident, która będzie od tej pory rozporządzała nimi w celu wysyłania nam reklam.

Brak jakichkolwiek zabezpieczeń

Czy to była najgorsza rzecz i półprawda, której możemy się dowiedzieć o marce SosBIK? Niestety nie. Strona internetowa, na której umieszczony jest wniosek, nie korzysta z szyfrowanej wersji protokołu HTTP. A to oznacza, że nasze dane mogą zostać przechwycone i zmienione. Przypomnijmy, że wymagane jest podanie: imienia, nazwiska, numeru PESEL, telefonu kontaktowego i adresu e-mail.

Oferta SosBIK

Abstrahując od wszystkich pozostałych wiadomości, SosBIK oferuje dokładnie te same pożyczki, co firma Provident:

  • Okres pożyczkowania: od 1 do 96 rat (tygodniowych)
  • Kwoty pożyczek: od 300 do 8 000 zł
  • Możliwość pożyczki z obsługą w domu (typowa pożyczka Providenta)

Jedyną możliwą drogą kontaktu z firmą jest wysłanie wiadomości e-mail pod adres biuro@sos-bik.pl.
Czy SosBIK można polecić? Według naszej opinii: zdecydowanie nie. Jest to oferta firmy Provident (pośrednik). Na stronie zbierane są poufne informacje o danych osobowych, które przesyłane zostają do firmy Provident – a wszystko to bez żadnego zabezpieczenia wspomnianej już witryny.