Porównywarki pożyczek online – jak działają? Jak korzystać z porównywarek pożyczek?

skarbonka i pieniądze obok

Obecnie, gdy pożyczek jest tak wiele, znalezienie korzystnej oferty staje się niełatwym zadaniem. Jednak dzięki porównywarkom można się w tym odnaleźć. A jak korzystać z tych narzędzi? I czym kierować się podczas wyboru atrakcyjnej pożyczki?

Co to są porównywarki pożyczek?

Pożyczki online można w szybki i prosty sposób porównać dzięki narzędziom dostępnym w internecie. Jak one działają? Podejmują współpracę z różnymi instytucjami finansowymi, dzięki czemu mogą zbierać ich oferty, aktualizując je na bieżąco.

Opis każdej z pożyczek przedstawiany jest w podobny sposób, można dowiedzieć się jaka jest minimalna i maksymalna kwota zobowiązania oraz ile wynosi okres kredytowania. Dostępne są też szczegółowe parametry, które dotyczą m.in. takich informacji jak to, czy klienci weryfikowani są w Biurze Informacji Kredytowej oraz czy wymagane jest potwierdzenie dochodu.

Oprócz tego, że w jednym miejscu można sprawdzić wiele pożyczek online, dostępne jest narzędzie, dzięki któremu takie porównanie jest szybsze i bardziej efektywne. Pozwala na określenie, jaką kwotę chcesz pożyczyć oraz na jaki czas. Lista wyników zostanie dopasowana do tego, co wybierzesz.

Jaki jest efekt? Ostatecznie przeglądasz tylko te oferty, które mogą Cię zainteresować. A gdy się na którąś z nich zdecydujesz, zostaniesz przekierowany na stronę wybranej instytucji finansowej, gdzie od razu możesz wypełnić wniosek.

Jak porównywać pożyczki?

Gdy już określisz, jaka kwota zobowiązania Cię interesuje oraz przez jaki czas chcesz ją spłacać, czas porównać pożyczki. Jak to zrobić? Najczęściej klienci zwracają uwagę wyłącznie na oprocentowanie, co nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego?

Ponieważ na ostateczny koszt zobowiązania często wpływa jeszcze wiele innych czynników, takich jak marża, prowizja czy dodatkowe opłaty. Żeby więc móc szybko porównać oferty, trzeba zwracać uwagę na RRSO – Rzeczywisty Roczny Koszt Oprocentowania. Wskaźnik ten uwzględnia wspomniane koszty i pokazuje, gdzie w rzeczywistości będzie najtaniej.

Może okazać się, że w parabanku, który oferuje niższe oprocentowanie, jest tak naprawdę drożej, niż w innej instytucji.

Jak zaciągnąć pożyczkę online?

Jeśli starasz się o niską kwotę pożyczki, to większość parabanków nie będzie stawiać wysokich wymagań. Najczęściej nie potrzeba wtedy nawet zaświadczenia o dochodach, a wniosek można wysłać online. Czasami, dla potwierdzenia danych, należy wysłać mikroprzelew w wysokości 1 grosza na wskazane konto bankowe.

Czasami występują jednak ograniczenia, co do wieku pożyczkobiorców. Przykładowo, klientem jednego z parabanków może zostać osoba, która ukończyła 21 lat, ale nie przekroczyła 75 lat. Może okazać się też, że trzeba potwierdzić posiadanie stałej pracy.

A czy są pożyczki bez BIK? Oczywiście, choć nie nie zawsze ich uzyskanie jest możliwe. Możesz natomiast w dodatkowych informacjach w przedstawionej porównywarce sprawdzić, gdzie brana jest pod uwagę historia kredytowa oraz obecność w rejestrze dłużników.