zadowoleni ludzie unoszą kciuk w górę

Polacy zadowoleni z życia, mniej ze swojego domowego budżetu – badanie GUS

Opublikowane wyniki europejskiego badania dochodów i warunków życia (EU-SILC) są całkowicie jednoznaczne: Polacy wreszcie są zadowoleni z życia. Pewien problem mamy tylko z naszymi finansami i dobrym rozporządzaniem domowym budżetem. Badanie prowadzone było od maja do lipca zeszłego, 2013 roku. Pytano również osoby bardzo młode – od 16 roku życia. I chociaż Polacy podawali wiele zalet życia w Polsce, oraz oceniali dość pozytywnie swoje warunki życiowe, to jednak, co piąty z nas wyrażał niezadowolenie w odniesieniu do sytuacji finansowej swojego gospodarstwa domowego.

Z czego jesteśmy najbardziej zadowoleni?

zadowoleni ludzie unoszą kciuk w górę
Badanie GUS pokazują, że jesteśmy szczęśliwi a jednocześnie niezadowoleni z zarobków. Nie ufamy polityką.

Ogólnie z własnego życia zadowolonych jest aż 70% pytanych Polaków. Dogłębniej analizując wyniki badania, zaobserwowano, co następuje:

  • 70% Polaków jest zadowolonych ze swoich warunków mieszkaniowych (brano tutaj pod uwagę metraż mieszkania, standard, opłaty, sąsiedztwo czy odległość od miejsca pracy)
  • 70% osób jest zadowolonych z wykonywanej przez siebie pracy
  • 60% osób było zadowolonych z ilości dostępnego wolnego czasu, który można przeznaczyć na wykonywanie ulubionych czynności

Kiedy bierzemy pod uwagę zadowolenie badanych ze swoich warunków mieszkaniowych, aż 73% Polaków jest zadowolonych jest ze swojego sąsiedztwa i okolicy, w której mieszka. Następnie 71% osób jest zadowolona z terenów zielonych i rekreacyjnych dostępnych wokół miejsca zamieszkania, a aż 82% osób czuje się bezpiecznie w swojej okolicy, także po zapadnięciu zmroku.
Najbardziej cenimy sobie jednak obecność innych osób i relacje z innymi ludźmi. Dla 8 na 10 osób badanych były to jednej z najbardziej zadowalających części i aspektów ich życia.

Zaufanie coraz mniejsze

Chociaż aspekty społeczne są dla Polaków tak ważne, to niestety spada nasze zaufanie zarówno w stosunku do innych osób, oraz do instytucji społecznych i życia publicznego. Tylko 44% badanych wykazywało zaufanie do innych ludzi. Niestety, przykładowo zaufanie do policji deklarowało już tylko 32% ankietowanych, do systemu prawnego – 19%, a do systemu politycznego – 13%.
Z przeprowadzonych również w tym roku badań dotyczących zaufania Polaków do instytucji bankowych, zanotowano bardzo podobne wyniki. Większość Polaków traci zaufanie również do banków.

Czy jesteśmy ludźmi szczęśliwymi?

Mimo problemów z finansami, których doświadcza większość Polaków, ogólnie jesteśmy narodem zadowolonym z życia. Złożony wskaźnik dobrego samopoczucia pokazał, że ponad 37% Polaków czuje się bardzo dobrze, tylko 5,5% ankietowanych czuło się w swoim życiu źle.
Doznawane stany emocjonalne badanych:

  • Przez większość dni w tygodniu bardzo zdenerwowanych było 9% Polaków
  • Odsetek osób w większości czasu spokojnych i opanowanych wynosił 61,3%
  • Bardzo rzadko doświadczamy chandry, przybicia i zniechęcenia – w taki sposób odpowiedziało 40,4% ankietowanych
  • Przez większość dni szczęśliwych z życia jest ponad 52% Polaków

Dodatkowo ponad 73% z nas odczuwa poczucie sensu w życiu, podczas gdy tylko 3,2% ankietowanych deklarowało absolutny brak sensu w życiu, a 4,2% całości badanych – ogólne niezadowolenie z życia.
Wyniki badania jasno pokazują, że Polacy są narodem energicznym, prężnie przechodzącym przez życie, ale warunki życiowe związane z finansami wciąż odbiegają od europejskich czy zachodnich standardów. Może właśnie dlatego większość młodych ludzi wybiera emigrację, miast układania sobie życia na terenie ojczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *