Oszczędzanie na co dzień, czyli jak unikać zbędnych kosztów

termostatNajwiększym obciążeniem dla domowych budżetów w naszym kraju są bez wątpienia koszty utrzymania nieruchomości. Tak więc to właśnie w tym miejscu powinniśmy poszukać ewentualnych pomysłów na oszczędności. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy, na wiele spraw nie mamy wpływu (jak choćby klimat czy galopujące ceny klasycznych opałów). Jednak znaleźć można sposoby na optymalizację kosztów utrzymania domu.

Na co wydajemy najwięcej?

Wszystkie badania pokazują, że lwią część naszego comiesięcznego budżetu domowego pochłaniają opłaty za ogrzewanie oraz elektryczność. Niestety klimat, w którym żyjemy, zmusza nas do ogrzewania budynków przez bez mała połowę roku. Ma także bezpośredni wpływ na zużycie prądu, gdyż w tym samym czasie kiedy płacimy za ogrzewanie, także doświetlamy pomieszczenia z racji szybko zapadającego zmroku.

Oszczędności już na etapie planowania i projektu

Optymalizacja kosztów bieżącego utrzymania nieruchomości powinna być brana pod uwagę już na etapie jej projektowania. I nie mówimy tutaj tylko o wyglądzie czy wielkości domu, ale przede wszystkim o zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych lub pasywnych. Takie podejście na starcie kosztuje więcej, jednak może dać nam w przyszłości rachunki niższe nawet o 50% względem domu, w którym zastosowano klasyczne rozwiązania. Indywidualny projekt domu pozwala na optymalne dostosowanie wszystkich zmiennych zarówno do warunków terenowych, gruntowych, jak i rozmiaru posiadanej działki.

kolektor słoneczny

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Budownictwo energooszczędne oraz pasywne charakteryzuje się zwartymi bryłami, oraz pomieszczeniami rozmieszczonymi w układzie zwanym buforowym. W praktyce oznacza to, że dom podzielony został na strefy o różnej temperaturze, które wykorzystują położenie względem stron świata. Tak więc pomieszczenia takie, jak garaż czy kotłownia znajdować się będą po stronie północnej a pokoje, w których powinno być najcieplej, znajdą się po stronie południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej. Bardzo ważne są także wysokie właściwości termoizolacyjne przegród zewnętrznych.

Oszczędności na ogrzewaniu

Od tego, jakimi dobrami odnawialnymi dysponujemy na naszym gruncie, zależeć będzie rodzaj oszczędnego źródła ciepła, jakie możemy wykorzystać. Ekonomiczne pompy ciepła doposażone w odpowiednio dobrany kocioł kondensacyjny pozwolą nam na uzyskanie wysokich oszczędności na ogrzewaniu, co potwierdzają zarówno zadowoleni użytkownicy, jak i przedstawiciele firmy Gazuno, będące liderem w produkcji zarówno pomp ciepła, jak i kotłów kondensacyjnych.

drewno opałowe

A co z domami budowanymi klasycznie?

Tutaj niezmiernie ważną sprawą jest odpowiednie docieplenie budynku. Właściwa izolacja ścian zewnętrznych pozwoli nam zaoszczędzić nawet 30-40% ciepła, które wcześniej po prostu „uciekało” nam z domu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w budynku, który został poddany termomodernizacji zastosować także odnawialne źródła energii. Zastąpienie klasycznego systemu grzewczego np. pompą ciepła nie tylko wygeneruje oszczędności, ale także pozwoli dbać o środowisko naturalne wokół nas i stan powietrza, jakim oddychamy.

Oszczędności do suma dużych oraz małych kroków

Odpowiednie działania na etapie planowania budowy lub modernizacji domu to ważny element oszczędzania na utrzymaniu budynków. Niemniej ważne są także nasze codzienne drobne, wydawałoby się nic nieznaczące działania tj. wyłączenie urządzeń z trybu czuwania, nie ogrzewanie domu, kiedy nikt w nim nie przebywa itp. Dopiero połączenie dużych oraz małych kroków w kierunku oszczędności da trwały efekt odczuwalny w domowym budżecie.