Obliczanie zdolności kredytowej

zegar i monety

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wzięcie kredytu. Bez tego wielu ludzi nie ma szans na zakup, przykładowo, lepszego samochodu lub też kupna wymarzonej nieruchomości. To właśnie z powodu zakupu własnego lokum coraz więcej osób wybiera kredyt. Jest to doskonały sposób, aby w końcu zacząć nowe życie. Nie powinniśmy zapominać jednak o tym, że jest to pewnego rodzaju zobowiązanie finansowe, które nie opuści nas przez wiele długich lat. Zatem w jaki sposób ubiegać się o kredyt? Czym jest zdolność kredytowa oraz jak ją obliczyć?

Zdolność kredytowa – dlaczego tak ważne jest, aby ją posiadać?

Aby kredytobiorca otrzymał kredyt, bardzo ważna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Nie należy zapominać o tym, że bez tego nie jest możliwe otrzymanie pieniędzy. Bardzo często wiele osób nie ma pojęcia, co tak naprawdę wpływa na wspomnianą wcześniej zdolność kredytową. Zazwyczaj zadłużamy się, biorąc wiele rzeczy na raty, a nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nawet taka rata za przykładowo sprzęt RTV czy też AGD ma także bardzo duże znaczenie w przypadku, gdy chcemy ubiegać się o kredyt. Zatem na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim zaczniemy się ubiegać o kredyt?

Powinniśmy pamiętać, że nie ma tak naprawdę jednej reguły, którą możemy spełnić, aby otrzymać wymarzony kredyt. Każdy bank w nieco inny sposób sprawdza swojego klienta i tym samym może brać często inne rzeczy pod uwagę w przypadku oceny zdolności kredytowej. Nie możemy zapominać o tym, że to właśnie na podstawie oceny zdolności kredytowej bank może być pewny, że można nam zaufać, ponieważ będziemy mieli potrzebne środki na spłatę zaciągniętego kredytu. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze przygotować się do wnioskowania o kredyt.

Przede wszystkim na ocenę zdolności kredytowej ma wpływ gospodarstwo domowe, w którym mieszkamy. Z pewnością nieco większą zdolność kredytową może mieć osoba zamieszkująca samodzielnie, niż przykładowo klient, który ma na utrzymaniu całą rodzinę. Wówczas taki dochód jest dzielony poprzez pozostałych domowników, ponieważ jeśli jesteśmy jedyną osobą, która w danej chwili zarabia na życie, bank także weźmie to pod uwagę. W tym przypadku to właśnie koszty utrzymania mają bardzo duże znaczenie.

Podstawą oceny zdolności kredytowej jest także nasz dochód, który stanowi najważniejszy element. To na podstawie systematycznie otrzymywanej wypłaty będziemy mogli w przyszłości spłacić nasze zobowiązanie, więc dla banku jest to także kluczowe. Liczą się również nasze zobowiązania finansowe, takie jak zaciągnięte pożyczki, raty, nawet zobowiązania spłat produktów RTV lub AGD.

Ocenie zostają poddane także nasze dodatkowe źródła dochodu, jeśli takie są, jak również wkład własny jaki chcemy zaangażować przy zakupie nieruchomości. Minimalny wymagany wkład własny, to w zależności od banku 10%, 15% lub 20%. Czynnikiem który również może mieć wpływ na pozytywną decyzję kredytową jest wykształcenie, staż pracy czy okres prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Obliczanie zdolności kredytowej przez eksperta

Jeśli podczas spotkania z ekspertem kredytowym podamy wszelkie wymagane dane, które zostały opisane wyżej, może on obliczyć naszą zdolność kredytową oraz przedstawić przewidywaną ratę kredytu i koszty związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.

_______________________________________

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy SolemoFinanse