Czy możliwe jest wyczyszczenie BIKu?

Negatywna historia kredytowa to poważna przeszkoda w staraniach o przyznanie kolejnego finansowania. Nic dziwnego, że oferty „czyszczenia BIK-u” cieszą się sporą popularnością. Czy jednak takie metody są naprawdę skuteczne?

Przed złożeniem wniosku kredytowego warto wygenerować raport BIK. Wysokość twojego scoringu będzie dla doradcy cenną wskazówką, dzięki której dobierze odpowiednie parametry kredytu i złoży wnioski we właściwych bankach. Poznanie scoringu może jednak okazać się sporym rozczarowaniem, a jego niska wartość znacznie utrudnia starania o jakikolwiek kredyt. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie możliwością wyczyszczenia BIK-u od lat jest ogromne. Czy jednak jest to możliwe?

Jak dane trafiają do BIK?

Do bazy BIK-u dane są przekazywane nie tylko przez banki, ale też SKOK-i i większość firm pożyczkowych. Pierwsza informacja dotyczy złożenia wniosku (jeśli w krótkim czasie złożysz ich zbyt dużo, obniży to twoją zdolność kredytową). Następne wpisy przekazywane są w około tygodniowych odstępach. Są one źródłem informacji na temat terminowości w spłatach kolejnych rat. Jeśli zanotujesz jakiekolwiek opóźnienia, będą one widoczne dla kolejnych pożyczko- lub kredytobiorców przez następne pięć lat.

Czy można wyczyścić historię?

ołówek z gumką
Czy można wymazać dane w BIK?

To sprawia, że wielu klientów prosi o pomoc firmy specjalizujące się w czyszczeniu BIK. Decydując się na taki krok, warto jednak pamiętać, że ich starania mogą przynieść skutek tylko i wyłącznie wtedy, gdy wpis do BIK-u został dokonany przy popełnieniu błędów formalnych lub w sytuacjach, które dokładniej omówimy w następnym akapicie. Negatywna historia kredytowa nie musi jednak oznaczać końca planów wymagających większego finansowania. Nawet osoby, które wcześniej nie radziły sobie ze spłatą zobowiązań, mogą bowiem z powodzeniem ubiegać się o pożyczkę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na www.kredyt-dla-zadluzonych.pl.

Kiedy możesz usunąć dane z BIK-u?

Kiedy jednak usunięcie wpisu z BIK-u będzie możliwe? Prawo bankowe, które reguluje działanie tej instytucji, dopuszcza je tylko w trzech przypadkach:

  • jeśli kredyt został spłacony w terminie, a ty odwołujesz zgodę na przetwarzanie danych
  • jeśli od spłaty kredytu minęło pięć lat, a dane nadal znajdują się w bazie danych BIK
  • jeśli informacje na temat spłaty kredytu są nieprawdziwe