Chociaż sprzedaż poleasingowa kojarzy się przede wszystkim z samochodami, firmy leasingowe proponują również poleasingowy sprzęt medyczny. Stanowiący wyposażenie prywatnych klinik, salonów medycyny estetycznej czy prywatnych gabinetów lekarskich, cieszą się stopniowo rosnącą popularnością wśród właścicieli placówek medycznych. Zainteresowanie byłoby większe, gdyby nie krążące wokół przedmiotów poleasingowych mity. Oto kilka najpowszechniejszych, które czas obalić.
Poleasingowy sprzęt medyczny to możliwość wyposażenia salonów kosmetycznych, gabinetów lekarskich oraz innych placówek medycznych znacznie niższym kosztem. Problem w tym, że stosunkowo niewiele osób korzysta z takiego rozwiązania z uwagi na pewne obawy. Wynikają one z mylących opinii, które dotyczą sprzętu oferowanego przez firmy poleasingowe.
1. Zły stan techniczny sprzętu
Poleasingowy sprzęt medyczny prezentuje bardzo zróżnicowany stan techniczny. W większości przypadków urządzenia działają bez zarzutu, mogąc sprawnie funkcjonować jeszcze przez wiele lat. Do rzadkości natomiast należą przedmioty mocno wyeksploatowane i zniszczone przez użytkowników. W większości przypadków sprzęt jest również ubezpieczony na czas trwania umowy leasingu. To minimalizuje ryzyko trwałego uszkodzenia i zużycia sprzętu.
Warto przy tym pamiętać, że sprzęt medyczny poleasingowy ma zaledwie kilka lat. Często posiada również ważną gwarancję producenta. W razie wystąpienia wad fabrycznych, można domagać się bezpłatnej naprawy.
2. Sprzęt niewiele tańszy od nowych produktów
Cena sprzętu poleasingowego zależy od wielu czynników, m.in. roku produkcji, modelu oraz stanu technicznego. Jeżeli konkretne urządzenie jest niemal nowe i prawie nieużytkowane, wówczas faktycznie jego cena może być niewiele niższa od sprzętu dostępnego u dystrybutorów. Takie sytuacje należą jednak do rzadkości.
Najczęściej poleasingowy sprzęt medyczny jest dużo tańszy niż nowe modele. Cena sprzedaży często jest niższa w porównaniu z aktualną wartością rynkową.
3. Urządzenia posiadają ukryte wady
O ile w przypadku sprzętu medycznego nabywanego bezpośrednio od właścicieli placówek medycznych istnieje ryzyko występowania ukrytych wad, tak firmy leasingowe sprzedają urządzenia w stanie faktycznym. Nie zatajają informacji o usterkach, dzięki czemu potencjalny nabywca nie kupuje „kota w worku”. Często przedmioty poleasingowe posiadają ekspertyzę zewnętrznej, niezależnej firmy – np. DEKRA.
Należy podkreślić, że jeżeli sprzęt medyczny ulega awarii, wówczas serwisowany jest w autoryzowanych punktach. Zwiększa to bezpieczeństwo jego użytkowania w przyszłości.
4. Przedmiotów poleasingowych nie można wziąć w leasing
Część osób rezygnuje z zakupu sprzętu poleasingowego, gdyż jest przekonana o niemożności sfinansowania przedmiotu w formie leasingu. To mit – wiele firm poleasingowych daje możliwość wzięcia w leasing maszyn używanych, pod warunkiem posiadania faktury VAT. Ograniczeniem może być jedynie wiek przedmiotu.
Gdzie szukać poleasingowego sprzętu medycznego?
Poleasingowy sprzęt medyczny to korzystna opcja, z której warto skorzystać. Wystarczy wziąć udział w aukcjach organizowanych przez firmy leasingowe na specjalnych stronach internetowych stworzonych do tego celu. Zarejestruj się, a następnie znajdź urządzenie przydatne w Twoim gabinecie lekarskim, salonie kosmetycznym, aptece czy prywatnej klinice.