Lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, czyli jak wybrać dobrą lokatę krótkoterminową dla firmy

Twoje przedsiębiorstwo zgromadziło sporą nadwyżkę finansową? Nie pozwól, aby pieniądze bezczynnie leżały na koncie firmowym. Postaw na lokaty krótkoterminowe, dzięki którym będziesz zarabiać i jednocześnie zyskasz stały dostęp do środków. Sprawdź, czym się kierować przy wyborze dobrego produktu finansowego.

Lokaty bankowe to jeden z najlepszych sposobów na gromadzenie firmowych środków bez żadnego ryzyka. Chociaż lokaty długoterminowe zwykle dają większe zyski, na uwagę zasługują atrakcyjnie oprocentowane lokaty krótkoterminowe z dzienną kapitalizacją odsetek. To szansa na wypracowanie jeszcze większych zysków.

Dzienna kapitalizacja odsetek – dlaczego jest korzystna?

Kapitalizacja odsetek to częstotliwość, z jaką naliczane są odsetki. Im jest częstsza, tym wyższy do wypracowania zysk – działa tutaj bowiem mechanizm procentu składanego. Po pierwszym dniu kwota kapitału początkowego powiększa się o odsetki, a kolejnego dnia są one naliczane od kapitału + odsetek itd.

Między innymi z tego powodu lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek są korzystne w porównaniu do lokat z kapitalizacją na koniec okresu.

Wybierz depozyty overnight

Przykładem lokat krótkoterminowych dedykowanych przedsiębiorstwom są depozyty overnight. Działają one na prostej zasadzie – pieniądze wpłacone do 15:00 danego dnia, pracują przez całą noc. Środki trafiają ponownie na rachunek firmowy z samego rana – powiększone o wypracowane odsetki zgodnie z obowiązującym oprocentowaniem.

Oprocentowanie tego typu lokat z dzienną kapitalizacją odsetek wyliczane jest zwykle na podstawie stawki referencyjnej POLONIA. Jej wartość odpowiada średniej oprocentowania niezabezpieczonych depozytów międzybankowych, do zawierania których dochodzi w danym dniu roboczym – do 16:30. Dlatego aktualna stawka POLONIA pojawia się codziennie od godziny 17:00.

Zaletą depozytów overnight jest krótki czas trwania, dzięki czemu firma ma łatwy dostęp do pieniędzy. Lokata może jednocześnie zostać automatycznie przedłużona, co pozwala na dalsze generowanie zysków.

Lokaty overnight – jak wybrać korzystne rozwiązanie?

Wybór lokaty krótkoterminowej z dzienną kapitalizacją odsetek właściwie nie różni się od podejścia do wyboru każdego innego depozytu.

Należy zwrócić uwagę m.in. na takie kwestie jak:

  • oprocentowanie – może się ono zmieniać w zależności od wysokości wpłacanego kapitału, np. w przypadku Lokaty Krótkoterminowej w Toyota Banku dla kwot powyżej 500 tys. zł oprocentowanie odpowiada stawce POLONIA x0,60
  • możliwość automatycznego przedłużenia depozytu – dzięki temu środki mogą pracować cały czas na zysk, a przedsiębiorca nie musi pamiętać o regularnym wpłacaniu kapitału.

Warto także zainteresować się dodatkowymi wymaganiami. Często koniecznością jest założenie dedykowanego rachunku firmowego lub dostosowanie się do minimalnego limitu kwotowego, wynoszącego np. 50 tys. zł.