Lista ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Niemała liczba Polaków przekonała się o tym jak łatwo można dać się zwieźć firmom oferującym usługi finansowe. Nęceni atrakcyjnymi warunkami kredytów lub pożyczek lub korzyściami płynącymi z pośrednictwa finansowego dajemy się omamić. W rezultacie tracimy zamiast zyskać. Niestety takie sytuacje, choć zdarzają się rzadziej niż jeszcze kilka lat temu, wciąż mają miejsce. Organem,którego celem jest między innymi ochrona konsumentów przed nierzetelnymi instytucjami jest Komisja Nadzoru Finansowego. Sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce a jednym z jej sztandarowych zadań jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zarówno ryku finansowo jak i emerytalnego czy ubezpieczeniowego. Skład Komisji zostaje powołany przez Prezesa Rady Ministrów.

Lista ostrzeżeń publicznych KNF

Lista ostrzeżeń publicznych, którą udostępnia KNF stanowi sygnał zarówno dla osób fizycznych jak i firm informujący, że dana jednostka która się na niej znalazła może działać niezgodnie z prawem. Dzięki temu wiemy, jakich firm lub osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą unikać. Bowiem zostało wobec nich zgłoszone zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Rysnek przedstawiający osobę krzyczącą przez megafon
Lista ostrzeżeń publicznych KNF ma na ochronić przed nierzetelnymi firmami

Na rzeczonej liście obok nazwy firmy znajdują się także dane na jej temat, takie jak KRS czy REGON czy numer NIP. Ponadto dostępne jest także informacja o tym, na jakim etapie znajduje się postępowanie wobec danej jednostki. Nim sprawa wobec zgłoszonego podmiotu trafi w ręce prokuratur, Komisja samodzielnie bada i analizuje podane informacje, który są powodem toczącego się postępowania. Trwa ono do 6 miesięcy i w tym czasie firma wobec które złożono zawiadomienie winna współpracować z KNF i dostarczyć jej wszelkich wymaganych dokumentów. Zaniechanie tego jest przyczyną nałożona wysokiej kary pieniężnej.

Wykreślenie z listy KNF

W przypadku, gdy zgłoszono zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa niesłusznie lub zakończono postępowanie na korzyść danej firmy, zostaje ona wykreślona z listy KNF. Jednak nie odbywa się to samoczynnie. By do tego doszło jednostka uniewinniona musi złożyć stosowny wniosek do KNF o usunięcie jej z listy. W przeciwnym razie może tam widnieć przez wiele lat.