Kredyt na PIT to produkt bankowy, który dopiero zyskuje uznanie w oczach klientów. Jeszcze do niedawna takie rozwiązanie nie istniało w Polsce, tak więc nie powinniśmy się dziwić, że podchodzimy do niego ostrożnie. Banki udostępniają takie rozwiązanie w okresie rozliczeń z Urzędem Skarbowym, z reguły można z niego skorzystać do końca czerwca, choć niekiedy trwa to krócej lub dłużej, w zależności od banku.
Czym tak naprawdę jest kredyt na PIT i jak działa?
Kredyt na PIT to tak naprawdę pożyczka gotówkowa, która jest przyznawana na podstawie druku PIT za poprzedni rok, ale dopiero takiego, który został potwierdzony przez fiskusa. Dzięki temu, że na druku znajduje się mnóstwo informacji dotyczących naszej osoby oraz dochodów, które osiągamy, taki kredyt nie wymaga wielu formalności i zazwyczaj załatwiany jest dość szybko. Nie musimy okazywać pożyczkodawcy żadnych zaświadczeń o zarobkach i tym podobnych dokumentów. Wystarczy dowód osobisty i druk PIT. Konkretnie chodzi o PIT-11, PIT-4 lub PIT-40a, dzięki którym możliwe jest ustalenie zdolności kredytowej na podstawie której zaproponowana zostanie wysokość pożyczki. Wybór PITów, które uprawniają do tego typu kredytu jasno wskazuje, że tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę lub pobierające emeryturę czy rentę mogą ubiegać się o opisywany kredyt. Oczywiście wszystko zależy od banku, ponieważ zdarza się, że ten wprowadza dodatkowe zasady i obostrzenia.
Banki oferują różne kwoty maksymalne i okresy spłaty. Najważniejsze jednak jest oprocentowanie, które również zależy od tego, jaki bank wybierzemy. Poniżej kilka wybranych ofert.
- Getin Bank oferuje kredyt na PIT do wysokości 150.000 złotych, a okres spłaty może wynosić aż 84 miesiące.
- Bank Pocztowy oferuje taką samą kwotę, jednak okres spłaty jest jeszcze dłuższy, bo wynosi aż 150 miesięcy
- Bank PKO BP oferuje do 30.000 złotych i 96 miesięcy na spłatę.
- BGŻ wychodzi z propozycja pożyczki 10.000 złotych i 96 miesięcy na spłatę zobowiązań
Jak widać oferty banków wyraźnie różnią się od siebie, dlatego należy dobrze zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami, tak by wybrać tą, która będzie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb. Musimy jednak zrobić to dość szybko, gdyż kredyt na PIT nie jest oferowany przez cały czas, a jedynie w okresie rozliczeń z urzędem skarbowym. Weźmy również pod uwagę oprocentowanie, które nierzadko jest bardzo wysokie i może spowodować, że całkowity koszt kredytu przekroczy nasze możliwości. Najważniejsze byśmy kierowali się rozsądkiem nawet wtedy, gdy kredyt jest dostępny niemalże od ręki.