Kredyt na mieszkanie z programem MDM

Program Mieszkanie dla Młodych powstał w roku 2014 jako kontynuacja innego rządowego programu Rodzina na Swoim. Koniec dofinansowania dla młodych osób, które pragną zakupić swoje cztery kąty przewidywany jest na rok 2018. Jednak jeszcze w tym roku pojawiły się nowe środki przeznaczone na MdM. Wnioski o kredyt z dofinansowanie można składać od sierpnia 2017 roku.  Przypuszczalnie banki obsługujące program będą wizytowane przez wielu chętnych kredytobiorców.

Dofinansowanie zakupu mieszkania

Młoda kobieta w blond włosach
Program MdM pozwoli na pokrycie wkładu własnego kredytu hipotecznego

Program MdM został stworzony z myślą o ludziach, którzy nie ukończyli 35 roku życia nie posiadający własnego mieszkania lub domu a i pragną zakupić własną nieruchomość. Jego celem jest pokrycie wykładu własnego, którego żądają banki by udzielić kredytu hipotecznego. W niejednym przypadku przyznana pula środków pochodząca z programu stanowi do 20% wysokości kredytu, a zatem dokładnie taką wartość, jaką powinien posiadać młody klient by ubiegać się o zobowiązanie finansowe. Dofinansowanie może być przeznaczone zarówno na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego jak i wtórnego a także domu jednorodzinnego. Powierzchnia takiego domu  nie przekracza 100 m kwadratowych (w przypadku osób z więcej niż dwojgiem dzieci ta powierzchnia wzrasta do 110 m). Co więcej kredyt hipoteczny musi zostać zaciągnięty w walucie polskiej, a jego wysokość winna stanowić co najmniej 50 % wartości samej nieruchomości.

Nowe środki w programie MdM

Na początku sierpnia 2017 roku rząd poinformował o nowych środkach do wykorzystania w programie Mieszkanie dla Młodych. Umożliwi on finansowanie do 2 500 zł wnioskodawców. Jednak należy się spieszyć, gdyż chętnych na tego rodzaju świadczenia będzie z pewnością więcej. Jednocześnie Bank Gospodarstwa Krajowego oznajmił, że do wydania będzie około 68 mln złotych. Dostępne środki zostały uwolnione na skutek zmian w prawie i nowelizacji ustawy o przyjmowaniu wniosków. Jednocześnie Bank szacuje, że przyznane środki mogą zostać wykorzystane przez kredytobiorców nawet w ciągu 1-2 dni.

Wcześniejsze dane wskazują, że środki na pokrycie wkładu własnego przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego wykorzystały również te osoby, które z łatwością mógł by sobie poradzić bez pomocy państwa. Niestety, nie da się podzielić wnioskodawców na mniej lub bardziej potrzebujących. Dzieje się tak dlatego, że warunki do spełnienia są dość ogólne. I tak według raportów Najwyższej Izby Kontroli z programu MdM od 2014 roku korzystało najwięcej osób, których średnia wieku wynosiła 28 lat a przeciętne zarobki do 3 700 zł.