Polacy chętnie korzystają z ofert kredytowych, a banki chętnie ich udzielają. Uproszczone procedury i ograniczone do minimum formalności sprawiają, że rodacy zaciągają coraz więcej kredytów. Spłacają co najmniej kilka różnych zobowiązań, których łączna rata nierzadko przekracza możliwości finansowe. Aby nie dopuścić do poważnego zadłużenia, wiele osób rozważa kredyt konsolidacyjny. Czy to faktycznie dobry sposób na obniżenie wysokości miesięcznych rat? Sprawdzamy.
Jak wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), niemal połowa Polaków (48%) ma na swoim koncie jeden kredyt. Jednak o wiele częściej rodacy spłacają co najmniej kilka zobowiązań w miesiącu, np. raty za sprzęt AGD, zadłużenie na karcie kredytowej, kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny. Nie ma nic w tym złego, o ile kredytobiorca terminowo spłaca swoje zobowiązania. Problem pojawia się wówczas, gdy całkowita wysokość miesięcznych rat powoli zaczyna pokrywać się z miesięcznym wynagrodzeniem.
Kredyt konsolidacyjny – jak pomaga obniżyć raty?
Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, którego istotą jest zastąpienie wszystkich zobowiązań jednym. W praktyce oznacza to zaciągnięcie kredytu, z którego środki zostają przeznaczone na spłatę dotychczas regulowanych rat wobec innych banków. Kredytobiorca spłaca więc jedną miesięczną ratę, zamiast kilku czy nawet kilkunastu.
Konsolidacja kredytów stanowi jeden z elementów pozwalających na obniżenie wysokości miesięcznego zobowiązania regulowanego przez kredytobiorcę. Wynika to z kilku faktów:
- wydłużenia okresu kredytowania nawet do 10 lat,
- niższego RRSO, np. Kredyt Konsolidacyjny w Getin Banku to RRSO na poziomie 16,4%, podczas gdy RRSO kredytów gotówkowych wynosi średnio 19-20%.
Konsolidacja kredytów – dlaczego warto?
Chociaż konsolidacja kredytów kojarzy się przede wszystkim z możliwością obniżenia wysokości miesięcznej raty, to nie jedyna korzyść takiego rozwiązania.
Kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet, wśród których warto wymienić możliwość:
- wyboru dogodnego dnia spłaty zobowiązania, np. 1-2 dni po wpłynięciu wynagrodzenia na konto,
- dopasowania okresu kredytowania do swoich oczekiwań,
- uzyskania dodatkowej gotówki z przeznaczeniem na dowolny cel,
- ubiegania się o kredyt w wysokości nawet do 200 000 zł, w zależności od wykazywanej zdolności kredytowej.
Warto przy tym pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązaniem skierowanym do zadłużonych kredytobiorców, którzy mają problem z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań.
Chcesz zapanować nad swoimi finansami, unikając pułapki kredytowej? Pomyśl o konsolidacji dotychczasowych zobowiązań – jedna niższa rata z dogodnym terminem płatności to krok w dobrą stronę.