Kredyt konsolidacyjny – czy to dobre rozwiązanie?

Co to jest kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja zadłużenia polega na połączeniu kilku zobowiązań finansowych w jeden kredyt z możliwością regulowania co miesiąc pojedynczej raty zamiast kilku. Najczęściej po tego rodzaju rozwiązanie sięgają kredytobiorcy, którzy pragną uporządkować swoje finanse a przy okazji płacić niższą miesięczną ratę od sumy dotychczas zwracanych. W praktyce oznacza to, że wybrany bank dostarcza środki na spłatę posiadanego długu. Z tego tytułu udziela nam kredytu, który jest kolejnym zobowiązaniem finansowym tyle że podpisanym w jednej instytucji. Warunki kredytowania ustalone są “na nowo” więc jednocześnie wydłuża się okres spłaty, co w konsekwencji wpływa na wysokość raty, która może być nawet o kilkanaście procent niższa.

Nie należy mylić kredytu konsolidacyjnego z kredytem oddłużeniowym. Ten drugi świadczą instytucje spoza sektora bankowego a ubiegać mogą się o niego również klienci z negatywną historią kredytową. Jednak koszty obsługi takiego zobowiązania finansowego są znacznie wyższe niż oferowanego przez banki kredytu konsolidacyjnego.

Jakie zobowiązania finansowe podlegają konsolidacji

Banki komercyjny w Polsce mają do zaproponowania konsolidację kredytów i pożyczek zaciągniętych w innych bankach lub SKOK-ach. Nie ma możliwości włączenia w to chwilówek. Jeśli pragniemy skonsolidować pożyczki internetowe w jeden kredyt wówczas należy skupić się na firmach spoza sektora bankowego.
W banku zaś możemy połączyć:

  • kredyty i pożyczki gotówkowe
  • kredyty ratalne
  • kredyty samochodowe
  • zobowiązania hipoteczne
  • debet na karcie kredytowej
  • limity na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym

Dodatkowym atutem kredytu konsolidacyjnego jest możliwość ubiegania się o dodatkową gotówkę.

Kredyt konsolidacyjny – czy to dobre rozwiązanie?

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Mężczyzna odhacza coś na kartce

  • możliwość regulowania jednej raty kredytu zamiast kilku, która jest niższa od sumy rat płaconych przedtem
  • dłuższy okres kredytowania
  • dodatkowa gotówka na dowolny cel
  • szybkie rozpatrywanie wniosku
Wady kredytu konsolidacyjnego
  • dłuższy okres kredytowania wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej
  • podpisując kolejne zobowiązanie finansowe płacimy w istocie więcej, a koszty są wplecione w odsetki
Do kogo adresowany jest kredyt konsolidacyjny?

Podobnie jak każde zobowiązanie finansowe oferowane przez bank, tak i konsolidacja zadłużenia wymaga odpowiedniej zdolności kredytowej wnioskodawcy. Dlatego ubiegać się o taki rodzaj finansowania mogą jedynie te osoby, które wykażą możliwość do jego uregulowania zgodnie z wyznaczonym terminem. Nie jest to rozwiązanie dla kredytobiorców z trudem wiążących koniec z końcem a tym bardziej tych, którzy nie są w stanie spłacać swoich rat zgodnie z harmonogramem. Kredyt konsolidacyjny adresowany jest do klientów z odpowiednią zdolnością do jego spłaty, którzy zwracali swoje poprzednie zobowiązania bez żadnych opóźnień. Bank wymaga zaświadczeń o dochodach i dokładną analizę wniosku kredytowego. Zatem negatywny wpis w bazie gospodarczej wyklucza możliwość przyznania konsolidacji.