Firmy pożyczkowe, często nazywane parabankami, to instytucje finansowe, które udzielają pożyczek. Warto jednak zauważyć, że firmy te nie są ograniczone prawem bankowym, przez co opłaty, które pobierają za udostępnienie pieniędzy mogą znacznie różnić się od tych znanych z banków.
Oprocentowanie
Firmy pożyczkowe udzielają pożyczek, których ograniczeniem jest jedynie Ustawa o Kredycie Konsumenckim. Zapisy tej ustawy, potocznie nazywanej ustawą antylichwiarską, określają maksymalne oprocentowanie udzielanych pożyczek i kredytów przez wszelkiego rodzaju instytucje finansowe, w tym również firmy pozabankowe. Z założenia ustawa ta miała chronić konsumentów przed bardzo wysokim oprocentowaniem narzucanym przez pożyczkodawców, jednak w praktyce okazała się kolejnym martwym przepisem. Mimo wszystko warto wiedzieć, że oprocentowanie kredytów i pożyczek, zgodnie z ustawą, nie może przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego, którą ustala Narodowy Bank Polski.
Koszty pożyczki
Aby ominąć ustawową wysokość oprocentowania wiele firm pożyczkowych proponuje pożyczki 0% lub o innym bardzo niskim oprocentowaniu. Jednakże nie oznacza to, że pożyczka będzie tania, a wręcz przeciwnie. Pojawia się bowiem cały szereg opłat, które wliczone są w poczet kosztów pożyczki. Najczęściej spotykane opłaty to:
- Opłata rejestracyjna – należy ją wnieść podczas składania wniosku o pożyczkę. Najczęściej wynosi ona od 1 grosza do kilku złotych. Przelew musi być wykonany z konta, na które w przyszłości mają zostać przekazane pożyczone pieniądze. Zazwyczaj opłata ta nie podlega zwrotowi, niezależnie od tego, czy pożyczka zostanie udzielona czy też nie.
- Prowizja – często nazywana jest również opłatą manipulacyjną lub opłatą administracyjną. Jest to połata, której wysokość jest bardzo dokładnie określona w regulaminie pożyczkodawcy. Warto zwrócić uwagę na jej wysokość.
- Ubezpieczenie – coraz więcej firm pożyczkowych wymaga od swoich klientów opłacenia ubezpieczenia. Najczęściej jest ono wliczone w koszty pożyczki. Warto wiedzieć, że nierzadko stanowi ono największą z opłat ponoszonych przez pożyczkobiorcę.
Powyższe opłaty są najczęściej spotykanymi, jednak nie jedynymi. Każda instytucja finansowa udzielająca pożyczek powinna posiadać listę z wyszczególnionymi opłatami oraz ich wysokością, z którą klient może się dokładnie zapoznać.
Opłaty za przedłużenie okresu spłaty
Decydując się na pożyczkę w firmie pożyczkowej należy być świadomym także wysokości opłat związanych z przedłużeniem okresu spłaty. Większość firm na wniosek pożyczkodawcy zgadza się na przedłużenie okresu spłaty, jednak należy liczyć się z bardzo wysoką opłatą z tym związaną. Poza opłatą za przedłużenie okresu spłaty trzeba liczyć się również z płatnymi monitami, które w zależności od instytucji wynoszą od kilku do kilkudziesięciu złotych.
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania
Ponieważ porównanie kosztów pożyczek oferowanych przez różne instytucje finansowe jest dość trudne ze względu na wielość i mocne zróżnicowanie opłat towarzyszących, stworzony został wskaźnik, który umożliwia obiektywną ocenę kosztu pożyczki. RRSO mówi klientowi jak wysoko byłaby oprocentowana pożyczka, gdyby pieniądze pożyczone zostały na 12 miesięcy. Warto zauważyć, że RRSO często wynosi od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy procent. Wybierając pożyczkę dla siebie najlepiej przejrzeć dokładnie oferty co najmniej kilku firm i wybrać tę, której warunki są dla na najlepsze.