Koniec możliwości udzielenia pożyczki bez weryfikacji w BIK?

Pożyczkowe eldorado może się niedługo skończyć. Już na początku tego roku ponad 60 parabanków i firm pożyczkowych zadeklarowało możliwość i chęć przyłączenia się do Biura Informacji Kredytowej. Do tej pory żadna pożyczka pozabankowa nie była weryfikowana w BIK. Firmy pożyczkowe posługiwały się jednak innymi biurami informacji kredytowej – np. BIG InfoMonitor.

Rynek szybkich pożyczek chwilówek

Mężczyzna na rozdrożu
Czy zacieśnianie współpracy firmy pozabankowych z BIK oznacza koniec pożyczek bez BIB?

Pożyczki bez weryfikacji w BIK przeżywały swój rozkwit w roku 2011. Banki w Polsce szeroko wprowadzały wtedy restrykcyjne zasady dotyczące udzielania kredytów i pożyczek. Od tego czasu parabanki coraz bardziej zyskują na popularności, schodząc z marginesu świata finansowego, na sam jego środek. W tej chwili śmiało można powiedzieć, że firmy pożyczkowe doganiają z ofertą nawet średniej wielkości banki.

Mimo wysokiego oprocentowania, marży, prowizji i kosztów dodatkowych, pożyczki pozababkowe cieszą się ogromną popularnością. Firmy dostrzegają jednak potrzebę nawiązania współpracy z BIK – wielu klientów nie spłaca bowiem należycie swoich zobowiązań.

Zmiany KNF a rozwój firm pożyczkowych

Zmiany, które Komisja Nadzoru Finansowego, nałożyła na banki odbiła się szerokim echem w świecie finansowym, pozwalając na rozszerzenie oferty firmom pozabankowym. Spełniła jednak swoją podstawową funkcję. Miała zapobiec postępującemu procesowi niespłacania przez Polaków kredytów konsumenckich pobieranych w bankach. Teraz kredytobiorca musiał wykazać się gamą dodatkowych dokumentów – polityka udzielania kredytów została zaostrzona. Dzięki temu jednak, banki nie posiadają tak wielkich długów dotyczących niespłaconych przez konsumentów kredytów.

Koniec dobrej passy parabanków?

Firmy udzielające pożyczek bez weryfikacji w BIK całkowicie zniknąć mogą z polskiego rynku. To z pewnością odstraszy nowych klientów, którzy w firmach pożyczkowych widzieli właśnie uwolnienie od sprawdzania zdolności i historii kredytowych. Pożyczkę dostał praktycznie każdy. Teraz może się to zmienić – na niekorzyść konsumentów.

Dodatkowo, w połowie tego roku – czyli całkiem niedługo – wprowadzona ma zostać Rekomendacja T. Nowa polityka bankowa, ma pozwolić na zebranie utraconych w latach poprzednich klientów. W banku będzie można znowu łatwiej zdobyć kredyt czy pożyczkę. Ekspansja firm pożyczkowych może ulec końcu.

Czy firmy pożyczkowe skorzystają z BIK?

Chociaż istnieje duże prawdopodobieństwo podpisania umowy pomiędzy BIK-iem a parabankami, to jednak informacje te budzą pewne wątpliwości prawne.

Artykuł 105 Ustawy o Prawie Bankowym:

Prawo do korzystania z bazy danych BIK posiadają na wyłączność banki oraz kasy oszczędnościowo-kredytowe.

W tej sytuacji prawnej, należałoby parabankom nadać inny status, lub zmienić powyższy zapis. To jednak może wymagać czasu, dlatego klienci firm pożyczkowych nieweryfikujących w BIK, mogą jeszcze długo spać spokojnie. W najbliższym czasie nic nie powinno ulec zmianie.

Sam BIK wypowiada się w tej kwestii bardzo prosto: zapewnia jedynie o legalnej współpracy pomiędzy nim a firmami pozabankowymi.