Jesteś w BIK? Poradź się niezależnych pośredników kredytowych

Negatywna historia w BIK to duża przeszkoda w uzyskaniu kredytu. Na szczęście nie zamyka ona drogi osobom chcącym pozyskać finansowanie z banku. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie zdolności kredytowej, a pomóc może w tym niezależny pośrednik kredytowy.

Bank odrzucił Twój wniosek o kredyt? Problemy z uzyskaniem kredytu nie biorą się znikąd, a ich przyczyn należy upatrywać w wysokości dochodów oraz problemach ze spłatą poprzednich zobowiązań. O tych ostatnich bank bez problemu dowie się sprawdzając twój profil w bazie Biura Informacji Kredytowej. Niespłacone mandaty lub opóźnienia w spłacie rat, nawet jeśli przytrafiły ci się kilka lat temu, mogą teraz przeszkodzić w uzyskaniu finansowania z banku. Jak sprawdzić swoją historię w BIK? Co zrobić, jeśli okaże się ona niekorzystna?

Czy jestem w bazie BIK?

Prawdopodobnie tak. Wbrew powszechnym opiniom do bazy BIK-u trafią nie tylko ci dłużnicy, którzy mieli problem ze spłatą swoich zobowiązań. Biuro przechowuje bowiem informacje o wszystkich konsumentach, którzy spłacają kredyt, poręczyli go, dokonali zakupu na raty, a nawet nie spłacili mandatu. Dzięki tym danym banki mogą ocenić, czy przyznanie kredytu danej osobie nie wiąże się z wysokim ryzykiem. Takiej oceny dokonują zwykle poprzez porównanie twojego profilu z profilami klientów, którzy otrzymali kredyt.

składanie podpisu na dokumencie

Jak mogę sprawdzić swój BIK?

Każdy z nas może sprawdzić, jak wygląda jego profil w BIK. W tym celu musi najpierw założyć konto na stronie Biura. Konto podstawowe umożliwia wygenerowanie jednego raportu i przez dwa miesiące jest darmowe, zaś płatne konto premium umożliwia zamówienie dwunastu raportów. Do sprawdzenia BIK niezbędne jest także potwierdzenie swojej tożsamości. Możesz dokonać tego za pomocą podpisu elektronicznego, przesyłając skan dowodu lub kwitując odbiór listu poleconego.

Kiedy powinienem sprawdzić BIK?

Sprawdzenie BIK szczególnie przydatne jest, kiedy starasz się o kolejny kredyt. Zwłaszcza, jeśli zamierzasz sfinansować dzięki niemu zakup mieszkania. Przed podpisaniem wstępnej umowy z dotychczasowym właścicielem mieszkania powinieneś bowiem wiedzieć, czy z uzyskaniem kredytu nie będziesz miał problemów.

Kredyty bez zdolności – czy to możliwe?

Co jednak, jeżeli twój scoring w BIK-u nie należy do najwyższych i spodziewasz się, że większość banków negatywnie rozpatrzy wniosek? Przede wszystkim nie powinieneś załamywać się i szukać możliwości sfinansowania swoich wydatków dzięki ofercie parabanków. Tym bardziej, że z pomocą dobrego pośrednika kredytowego można uzyskać tzw. kredyty bez zdolności. Ponadto pośrednik podpowie, w jaki sposób możesz zwiększyć zdolność kredytową i tym samym uzyskać finansowanie z banku.