Wrzesień to okres wzmożonych wydatków w wielu polskich rodzinach. Niestety początek roku szkolnego wiąże się z licznymi wydatkami związanymi z zakupem wyprawki szkolnej. Co prawda w szkołach podstawowych dzieci dostają teraz podręczniki za darmo, ale już na wyższych etapach edukacji nie jest tak pięknie. Poza tym rozpoczęcie roku szkolnego oznacza nie tylko koszt zakupu przyborów szkolnych, ale i urządzenia pokoju dziecka tak, by mógł on sprostać zmieniającym się potrzebom dziecka.
Jak sfinansować wydatki szkolne?
Od tego roku wchodzi nowe świadczenie rodzinne – 300+ przysługujące wszystkim uczniom począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Jeśli jedynymi wydatkami są przybory szkolne, może ono faktycznie z powodzeniem starczyć na pokrycie ich kosztów. Gorzej, gdy konieczny jest zakup biurka, krzesła, remont pokoju. W takiej sytuacji potrzebne są dodatkowe fundusze. Warto także zauważyć, że ustawowo świadczenie 300+ może być wypłacone do końca września, a tymczasem wyprawkę szkolną wypadałoby skompletować najpóźniej w pierwszych dniach roku szkolnego. Nawet więc osoby, które wydatki szkolne chcą pokryć z nowego dodatku, muszą się liczyć z tym, że wcześniej będą musiały sięgnąć do portfela.
Warto pamiętać więc o tym, że rozpoczęcie roku szkolnego wiąże się z dodatkowymi wydatkami i zacząć na nie oszczędzać znacznie wcześniej. Dobrym pomysłem jest odkładanie drobnych kwot przez cały rok, tak by do września zebrać wymagana kwotę bez wielkich wyrzeczeń.
W razie czego jednak zawsze można pożyczyć pieniądze na wyprawkę, a potem spłacać pożyczkę między innymi posiłkując się dodatkowymi pieniędzmi z 300+.
Jak pożyczyć pieniądze na wyprawkę?
Jednym ze sposobów sfinansowania wyprawki szkolnej jest skorzystanie z karty kredytowej. Jest to korzystne, gdyż okres bezodsetkowy jest dosyć długi i możliwe jest spłacenie długu bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Niestety nie każdy dysponuje karta kredytową.
Dla osób nieposiadających karty kredytowej pozostają zwykłe pożyczki gotówkowe oferowane przez większość banków i instytucji finansowych. Oprocentowanie i warunki zaciągania pożyczek są bardzo zróżnicowane i przed zaciągnięciem pożyczki warto dokładnie porównać oferty.
Jedna z ciekawych opcji jest możliwość zaciągnięcia pożyczki przez Internet — bez konieczności wychodzenia z domu. Taka opcja powinna jest szczególnie atrakcyjna z perspektywy rodziców dzieci, którzy z reguły dysponują bardzo ograniczonym czasem. Jeśli jest się zainteresowanym zaciągnięciem pożyczki przez Internet ranking ofert jest koniecznym krokiem, który należy wykonać. Na szczęście takich rankingów jest sporo i łatwo wybrać najkorzystniejszą ofertę.
Co brać pod uwagę zaciągając pożyczki przez Internet?
Warto pomyśleć na początek jak spłacana będzie pożyczka. Czy chodzi raczej o jednorazową spłatę całości długu, czy rozłożenie go na mniejsze, ale liczne raty? Wiele tu zależy od możliwości finansowych i samej wysokości pożyczki. Z reguły najbardziej opłacają się pożyczki o jak najkrótszym czasie spłaty. Koniecznym elementem kryteriów rankingu powinno być oprocentowanie. Warto też sprawdzić, czy w umowie nie ma jakichś kruczków podwyższających koszty pożyczki — dodatkowych ubezpieczeń.