Wskaźnik CCI – jak go używać?
Jak inwestować wykorzystując wskaźniki analizy technicznej?
Do inwestowania w akcji regularnie wykorzystywane są wskaźniki. Cieszą się one dużą popularnością, bowiem ich zrozumienie nie jest czymś problematycznym, a skuteczność jest na satysfakcjonującym poziomie. Jak używać wskaźnika CCI w praktyce? Co powinniśmy wiedzieć o wskaźniku MACD? Jak stosować oscylator stochastyczny? Jak wykorzystywać wskaźniki średniej kroczącej, wygładzonej i wykładniczej? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem- z pewnością rozwieje ewentualne wątpliwości w tym zakresie.
Dużą popularnością podczas inwestowania w akcje cieszy się wskaźnik CCI. Mierzy on odchylenie ceny od jej średniej wartości. Jego stosowanie nie jest czymś problematycznym. Należy zwrócić uwagę na granicę od 100 do -100. W sytuacji, kiedy wykres z dołu pojawia się pomiędzy tymi wartościami, wówczas zaleca się zakup akcji, natomiast jeśli z góry- sprzedajemy je. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku, gdy wykres znajduje się poniżej -100, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo wzrostów w najbliższym czasie, a jeśli powyżej, to należy spodziewać się spadków. Aby zabezpieczyć się przed utratą kapitału, warto ustawić stop loss poniżej ostatniego dołka.
Co powinniśmy wiedzieć o wskaźniku MACD?
MACD to wskaźnik dynamiki trendów. Gdy słupki są poniżej 0, wówczas jest to dla nas informacja o trendzie spadkowym- oznacza to, że akcje online należy sprzedać. W sytuacji, kiedy słupki znajdują się powyżej 0, to dla nas sygnał trendu wzrostowego, co powinno skłaniać nas do dokonania zakupów. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na dywergencję- jeśli występuje, wówczas sygnał jest wzmocniony.
Wskaźniki średniej kroczącej, wygładzonej i wykładniczej – jak je wykorzystywać?
W analizie technicznej dość często wykorzystywane są wskaźniki średniej kroczącej, wykładniczej i wygładzonej. Każda z nich generuje sygnały, które dla inwestora mogą być dużą podpowiedzią. W przypadku tej pierwszej, jeżeli cena przebija wykres, wówczas jest to sygnał do zakupu. Gdy cena przebija średnią od góry do dołu, to zalecane jest dokonanie sprzedaży. Jeśli chodzi o średnią wygładzoną, to interpretacja jest niemalże identyczna, jak w przypadku średniej kroczącej. Co prawda ma mniej fałszywych sygnałów, jednakże ich liczba jest znacznie niższa, co warto mieć na uwadze. Istnieje także wskaźnik średniej wykładniczej. Jej cechą charakterystyczną jest to, że ostatnie wartości mają znacznie większą wagę niż te z początku okresu. Nie zmienia to jednak faktu, że interpretacja jest niemalże identyczna.