Inwestycja w złoto – jak nie dać się oszukać?

Inwestycja w monety bulionowe z reguły wiąże się z pewnym zyskiem. Problem pojawia się wtedy, gdy nie jesteśmy pewni co do autentyczności naszej monety. Jak sprawdzić, czy złote monety bulionowe faktycznie są warte tyle, na ile wycenia je oferent? Jak nie dać się oszukać?

Czy złoto inwestycyjne to prawdziwe złoto?

Analizując autentyczność złota inwestycyjnego (w kontekście złotych monet bulionowych), mamy do wyboru w zasadzie dwie metody weryfikacji jakości zakupionego kruszcu. Pierwszą z nich jest metoda dźwiękowa, która opiera się na analizie brzmienia monety. Nie będziemy się na niej skupiać, gdyż wymaga ona znacznej wiedzy i doświadczenia. Drugą metodą jest pomiar stosunku rozmiarów monety do jej masy. I na tej metodzie skupimy się w poniższym artykule.

Kupując złote monety bulionowe za pośrednictwem naszej strony, mają Państwo pewność co do ich autentyczności. Każda moneta ma swoje świadectwo, poparte odpowiednim certyfikatem. Jest to dokument, który zaświadcza nie tylko o wartości konkretnego wyrobu, ale też o naszej uczciwości.

Jak sprawdzić autentyczność monety bulionowej?

Załóżmy, że w naszej kolekcji pojawiła się w ostatnich dniach moneta Philharmoniker. Wykonana ze złota próby 999.9 posiada masę 1/10 oz. Z kolei jej średnica to 16 mm. Mając te parametry, można dość łatwo zweryfikować, czy mamy do czynienia z monetą autentyczną.

1. Pomiar suwmiarką. Średnicę monety bulionowej mierzymy za pomocą suwmiarki. Dotyczy to również jej grubości (parametr ten znajdziemy w emitowanych katalogach). Jeśli rozmiar monety się zgadza, przystępujemy do pomiaru masy (za pomocą dokładnej wagi elektronicznej). Jeśli masa monety zgadza się nam, możemy mieć pewność co do jej autentyczności. Przy pomiarze za pomocą suwmiarki warto uwzględnić błąd, wynikający z trudności w biciu monet bulionowych. Dlatego różnica pomiędzy katalogowym rozmiarem monety a jej rozmiarem rzeczywistym może wynieść około +/-3%.

złota moneta

2. Pomiar linijką Fischa. Pomiar okrągłego przedmiotu za pomocą suwmiarki nie należy do zbyt łatwych. Za pomocą tzw. linijki Fischa można to zrobić o wiele szybciej. Przedmiot ten z jednej strony posiada otwór na określoną monetę. Z drugiej strony umieszczono w nim specjalne wybrzuszenie, które ma być swoistą przeciwwagą dla wkładanej monety. Jeśli po jej włożeniu linijka przechyli się na stronę kruszcu, możemy mieć pewność co do autentyczności monety bulionowej. Linijka Fischa posiada również specjalne szczeliny, umożliwiające dokładny pomiar grubości. Oczywiście to narzędzie pomiarowe jest dostosowane do konkretnej monety. Informacja na ten temat znajduje się na linijce.

Żeby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko zakupu falsyfikatu, warto nabywać złoto inwestycyjne z uwzględnieniem sytuacji panującej na rynku. Na naszej stronie znajdą Państwo szereg informacji na temat aktualnych cen poszczególnych monet, jak również ich samych. Nasze monety są sprzedawane w stanie menniczym, co oznacza, że nabywamy je bezpośrednio w mennicy. Tym samym ich stan jest dokładnie taki sam, jak w momencie wybicia.