Frankowcy mają szansę na niższe raty kredytu

Spłacasz kredyt we frankach szwajcarskich, a kurs cię wciąż zaskakuje? Oczywiście nie masz wpływu na wahania rynkowe, ale należy pamiętać, że masz wpływ na to gdzie kupujesz walutę na ratę kredytu. Bo od tej decyzji mogą zależeć spore oszczędności.

Od 2011 roku ustawodawca w Polsce umożliwił spłatę kredytów walutowych walutą kupioną na przykład w kantorze internetowym. Ta decyzja spowodowała, że kredytobiorcy mogli z dnia na dzień zyskać duże oszczędności na miesięcznej racie, gdyż kurs po którym do tej pory spłacali zobowiązanie, czyli bankowy, był znacznie wyższy w porównaniu do innych placówek. Tak jest zresztą do dzisiaj.

kalkulator i franki

Duża część kredytobiorców zdecydowała się na możliwość oszczędzenia nawet kilkudziesięciu złotych na jednej racie i skorzystała z wymiany w sieci. Jak to można zrobić?

W pierwszej kolejności należy podpisać bezpłatny aneks do umowy w swoim banku. Następnie trzeba znaleźć kantor internetowy lub platformę wymiany walut w internecie. Warto wybierać sprawdzone serwisy, długi istniejące na rynku, mające swoją historię i tradycję i pozytywne opinie w niezależnych serwisach (np. na Opineo.pl). Warto też zwrócić uwagę na kwestię posiadanych certyfikatów i nagród przyznawanych za jakość. Szczególnie istotny jest nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad daną platformą.

Te wszystkie warunki spełnia Walutomat.pl, który cieszy się dużym zaufaniem frankowiczów. Aktualne kursy franka szwajcarskiego można sprawdzić na stronie https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/. Są to kursy oferowane przez użytkowników serwisu, ponieważ ta platforma nie działa na zasadzie typowego kantoru, w którym występuje spread. Tutaj go w zasadzie nie ma, a kursy ustalają sami użytkownicy. Walutomat.pl pobiera tylko od wymian niedużą prowizję, maksymalnie 0,2 proc., czyli przy wymianie 1000 zł zapłacimy opłaty jedynie 2 zł. Do tego oferuje wiele przydatnych funkcji i ułatwień, jak choćby szybkę wpłatę złotówek przez Przelewy24, czy tanie i szybkie przelewy zagraniczne.

Gdy wykonamy pierwszą transakcję i wymienione CHF wpłacimy z Walutomat.pl od razu na swoje konto kredytowe, zobaczymy ile możemy zaoszczędzić na każdej racie. W przeciągu kilkunastu lat spłacania kredytu oszczędności te wyniosą równowartość nawet kilkunastu tysięcy złotych.