Dokumenty niezbędne podczas wnioskowania o szybką pożyczkę

Szybkie pożyczki charakteryzują się minimalną ilością formalności, które należy załatwić zanim je otrzymamy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie zawsze tak musi być. Niektóre firmy pożyczkowe wymagają znacznie więcej dokumentów niż tylko wypełniony wniosek.

Formularz rejestracyjny i wniosek

Jeśli chcemy pożyczyć pieniądze w firmie pożyczkowej za pośrednictwem internetu, pierwszą rzeczą, którą musimy załatwić jest wypełnienie dwóch formularzy. Pierwszym z nich jest formularz rejestracyjny, dzięki któremu otrzymujemy dostęp do platformy pożyczkodawcy, natomiast drugim wniosek o pożyczkę. W zależności od serwisu pożyczkowego możemy spotkać się również z połączeniem obu tych formularzy w jeden. W takim wypadku formularz wniosku staje się równocześnie formularzem rejestracyjnym. Warto pamiętać, ażeby podczas wypełniania tych formularzy podawać dokładne raz zgodne z prawdą dane, ponieważ dzięki temu rosną nasze szanse na otrzymanie pożyczki.

dowód osobisty
Dowód osobisty to często jedyny wymagany dokument przez firmy pozabankowe.

Kopia dowodu osobistego

Większość firm pożyczkowych wymaga od swoich potencjalnych klientów załączenia do wniosku o pożyczkę kopii dowodu osobistego. Najczęściej można ją przesłać w formie skanu tego dokumentu bezpośrednio pod adres mailowy podany na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Potwierdzenie dochodów

Choć wiele reklam chwilówek zawiera hasło „Pożyczki bez zaświadczeń”, to mimo wszystko sporo firm świadczących usługi parabankowe wymaga dokumentów potwierdzających otrzymywanie oraz wysokość dochodów. W dużej liczbie wypadków potencjalny klient musi podpisać oświadczenie o wysokości swoich dochodów. Niekiedy firmy pożyczkowe proszą również o wyciąg z konta bankowego za okres od 1 do 3 miesięcy wstecz. Dzięki temu dokumentowi mogą ocenić sytuację finansową klienta oraz ryzyko związane z udzieleniem mu pożyczki. Zdarza się również, aczkolwiek niezbyt często, że firma pożyczkowa wymaga od swojego klienta również dokumentu od pracodawcy poświadczającego zatrudnienie.

Regulamin lub umowa

Kolejnymi niezwykle ważnymi dokumentami, z którymi należy się zapoznać przed zaciągnięciem pożyczki są regulamin oraz umowa. Zaciągnięcie pożyczki w wielu firmach pożyczkowych wymaga podpisania umowy pożyczkowej, w takim wypadku należy bardzo dokładnie zapoznać się z jej treścią. W przypadku pożyczek internetowych i sms-owych nierzadko zamiast podpisania umowy pożyczkodawcy wymagają zaakceptowania regulaminu. Również z tym dokumentem należy się bardzo dokładnie zapoznać. Warto przy tym wiedzieć, że właśnie tam znajdują się najważniejsze dla pożyczkobiorcy informacje. Trzeba również pamiętać, że w niektórych wypadkach umowa o pożyczkę nie zawiera wielu informacji, ale w jednym z punktów umowy znajduje się zapis, który mówi o akceptacji regulaminu pożyczkodawcy. Tym samym oba te dokumenty należy bardzo dobrze przestudiować, aby nie było w przyszłości przykrych niespodzianek.

1 thought on “Dokumenty niezbędne podczas wnioskowania o szybką pożyczkę

  1. Chyba punkt z czytaniem regulaminu jest najistotniejszy. Z reguły ludzie odpuszczają sobie jego czytanie, bo “po co”, bo “regulamin jak każdy inny”, bo “za długi” – to poważny błąd. Byłam świadkiem takiej jednej sytuacji, która mnie uczuliła na to; lepiej nie ryzykować i poświęcić te dwie minuty, możliwe że to dwie minuty decydujące o naszej przyszłości finansowej…
    Świetny artykuł
    Pozdrawiam!

Comments are closed.