Fakt, iż Polacy nadmiernie się zadłużają jest powszechnie znany. Choć na ogół dotyczy on osób w średnim wieku, rośnie także liczba seniorów, którzy posiadają niespłacone na czas zobowiązania finansowe. Droższe życie, leki oraz wizyty u lekarza mogą słono kosztować, dodatkowo dochodzą wydatki związane z podstawowymi potrzebami, opłaty za media. Seniorzy pragną także w jakiś sposób pomóc swoim dzieciom i wnukom, dlatego często zaciągają kredyty, z których pieniądze przeznaczają dla swojej najbliższej rodziny. Obraz przechowywania oszczędności w szufladce w kredensie już dawno się rozmył, ciężko bowiem gromadzić środki, gdy życie jest tak kosztowne. Niestety do wzrostu zadłużenia starszych ludzi przyczynia się także niewysokie świadczenie emerytalne. Fakt przejścia na wcześniejszą emeryturę niesie za sobą perspektywy wolności i wypoczynku ale także niższych comiesięcznych dochodów. Prognozy na następne lata zaś nie dostarczają optymistycznych wiadomości. Młodzi ludzie raczej nie będą mogli liczyć na świadczenia emerytalne, które będą pokrywały więcej niż podstawowe wydatki. W związku z tym przypuszcza się, że zadłużenie sięgnie jeszcze wyższych wskaźników.
Długi seniorów niebezpiecznie rosną
Raporty Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej wskazują, że blisko 345 tysięcy seniorów powyżej 64 roku życia zalega ze zwrotem zobowiązań finansowych. Obok nieuregulowanych na czas kredytów i pożyczek, pojawiają się także opóźnienia w spłacie rachunków za telefon, media itp. Niestety tendencja ta utrzymuje się a dodatkowo liczba zadłużonych seniorów wzrasta znacznie szybciej niż osób w młodszym wieku. Wynika to często z faktu, iż nie mogą oni podjąć pracy. Dodatkowo nierzadko zdarza się, iż podpisują umowy z instytucjami pozabankowymi na produkty cechujące się zbyt wysokim oprocentowaniem. Średnie zadłużenie tejże grupy osób wynosi około 21 tysięcy złotych. Rekordziści Polski mają dług przekraczający kilka milionów złotych, najwięcej seniorów mających problemy z oddaniem w terminie swoich zobowiązań mieszka w województwie śląskim.
Seniorzy deklarują, iż największe wydatki są związane z leczeniem. Niewielka lista refundowanych środków farmaceutycznych, drogie zabiegi oraz dojazdy sprawiają, iż trudno im wiązać koniec z końcem. Ponadto osoby starszy są bardziej skłonne zaciągnąć kredyt lub pożyczkę by pomóc swoim najbliższym.